آمریکا روسیه را در حمله به کشتی‌های تجاری متهم کرد

دولت اوکراین چهارشنبه روسیه را در حمله شبانه به زیرساخت‌های صدور غلات در دو بندر واقع در دریای سیاه متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آدم هودج، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا اعلام کرد که روسیه درصدد حمله به کشتی‌های حامل غلات اوکراین در دریای سیاه است تا پس از آن نیروهای اوکراینی را به انجام این حملات متهم کند.

هودج، شامگاه چهارشنبه 28 تیر تصریح کرد که طبق اطلاعات رسیده به مقامات آمریکایی، روسیه در نزدیکی بنادر اوکراین اقدام به کارگذاشتن مین‌های دریایی کرده است.

بنا به گفته هودج، روسیه اعلام کرده که همه کشتی‌های خواهان پهلوگرفتن در بنادر اوکراین را حامل مهمات نظامی برای این کشور به‌شمار می‌آورد.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا افزود: «این اظهارات مقامات روسی را بهانه‌ای برای حمله به کشتی‌های تجاری در دریای سیاه می‌دانیم تا پس از آن اوکراین متهم به این کار شود.»

این مقام آمریکایی ادامه داد که «افزون بر این اظهارات، شاهد حمله روسیه در 18 و 19 ژوئیه با موشک و پهپاد به بندر اودسا و انهدام زیرساخت‌های صادرات غلات و از بین رفتن 60 هزار تن غلات بودیم.»

دولت اوکراین هم چهارشنبه روسیه را در حمله شبانه به زیرساخت‌های صدور غلات در دو بندر واقع در دریای سیاه متهم کرد.

وزارت دفاع روسیه نیز چهارشنبه هشدار داد که مسکو کشتی‌های عازم به بنادر اوکراین در دریای سیاه را حامل تسلیحات برای این کشور به حساب می‌آورد و کشورهای مالک این کشتی‌ها را حامی اوکراین و طرفی در جنگ جاری می‌داند.

روسیه در اوایل هفته جاری به‌طور یک جانبه از توافقنامه صادرات غلات از طریق دریای سیاه کناره‌گیری کرد.

توافقنامه صادرات غلات که با وساطت سازمان ملل متحد میان مسکو و کی‌یف امضا شد، صدور غلات از اوکراین تا پایان سال جاری میلادی را میسر کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید