کرملین: پوتین به‌طور مجازی در اجلاس «بریکس» در آفریقای جنوبی شرکت خواهد کرد

سیریل رامافوزا: روسیه به صراحت اعلام کرده که بازداشت رئیس جمهوری کنونی آن را «اعلان جنگ» تلقی خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه به خبرگزاری «ریانووستی» گفت: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تصمیم گرفت از طریق ارتباط ویدئویی در اجلاس «بریکس» در آفریقای جنوبی شرکت کند و این مشارکت به طور کامل انجام خواهد شد.

این در حالی است که پیش‌تر ریاست جمهوری آفریقای جنوبی چهارشنبه 28 تیر اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در اجلاس سران بریکس که در آفریقای جنوبی برگزار می شود، شرکت نخواهد کرد و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه به نمایندگی از پوتین ریاست هیئت روسی شرکت کننده در اجلاس را بر عهده خواهد گرفت.

در همین راستا دفتر ریاست جمهوری آفریقای جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد:« بر اساس توافق دوجانبه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در این اجلاس(بریکس) شرکت نخواهد کرد، اما سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه این کشور به عنوان نماینده روسیه شرکت خواهد کرد».

بازداشت پوتین

سیریل رامافوسا، رئیس‌ جمهوری آفریقای جنوبی در اسنادی که روز سه‌شنبه منتشر شد، هر گونه اقدام برای بازداشت ولادیمیر پوتین را «اعلان جنگ« علیه روسیه دانست.

این اسناد در بحبوحه بحث‌های ملی بر سر استقبال آفریقای جنوبی از رئیس‌جمهوری روسیه برای شرکت در نشست بریکس منتشر شده است که نشان می‌دهد رامافوسا از دادگاه کیفری بین‌المللی خواسته تا کشور آفریقای جنوبی را از اجرای حکم بین‌المللی بازداشت پوتین معاف کند.

از پوتین برای مشارکت در اجلاس سران کشورهای دارای اقتصادهای نوظهور «بریکس» که علاوه بر آفریقای جنوبی شامل برزیل، چین، هند و روسیه می‌شود و قرار است در شهر ژوهانسبورگ از 22 تا 24 اوت برگزار شود، دعوت به‌عمل آمده است.

دادگاه کیفری بین‌المللی از ماه مارس حکم بازداشت لازم‌الاجرایی را علیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که به ارتکاب جنایت جنگی از طریق «کوچ اجباری» کودکان اوکراینی به روسیه از زمان شروع جنگ در اوکراین متهم شده است، صادر کرد، موسکو اما این اتهامات مطرح شده از سوی عالی‌ترین مرجع قضایی بین‌المللی را رد می‌کند.

آفریقای جنوبی که از زمان آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین از محکوم کردن این تهاجم خودداری کرده، خود به عنوان عضو دادگاه کیفری بین‌المللی، از نظر تئوری موظف به اجرای حکم بازداشت پوتین است و در صورت ورود رئیس جمهوری روسیه به خاک این کشور، امکان بازداشت او وجود دارد.

اکنون اجرای این حکم بین‌‌المللی، به ویژه با توجه به رویکردها و اقدامات احزاب مخالف، در عرصه‌های داخلی و خارجی به یک معضل دیپلماتیک و چالش جدی برای دولت آفریقای جنوبی تبدیل شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید