تکاپوی ارتش آمریکا به‌دنبال سرنخی درباره سرنوشت سرباز آمریکایی فراری به کره شمالی

هنوز انگیزه این سرباز آمریکایی از فرار به کره شمالی مشخص نیست اما گفته می‌شود او دارای سوابق انضباطی بوده و با اقدامات تنبیهی مواجه شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

ارتش آمریکا، چهارشنبه، 28 تیر اعلام کرد که تلاش‌های آن برای اطلاع از سرنوشت یک سرباز آمریکایی که با عبور غیرمجاز از مرز بین دو کره، و ورود به کره شمالی، واشنگتن را وارد یک بحران جدید کرده است، ادامه دارد.

به گزارش «رویترز»، ارتش ایالات متحده هویت این سرباز را سرباز «تراویس تی کینگ» اعلام کرده که در سال 2021 نیز با اقدامات انضباطی روبه‌رو بود.

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده گفت، کینگ در حالی که در یک تور جهت‌گیری از منطقه امنیتی مشترک (JSA) در مرز بین دو کره بود، روز سه‌شنبه «عمداً و بدون مجوز» وارد کره شمالی شد.

آستین در یک جلسه توجیهی گفت: «ما معتقدیم که او در بازداشت (کره شمالی) است و بنابراین از نزدیک وضعیت را زیر نظر داریم و بررسی می‌کنیم و برای اطلاع‌رسانی به نزدیکان سرباز تلاش می‌کنیم.»

رسانه دولتی کره شمالی تاکنون هیچ اشاره‌ای به این حادثه نکرده است و نماینده این کشور در سازمان ملل نیز تاکنون به درخواست‌های «رویترز» برای اظهارنظر در این‌باره پاسخ نداده است.

تنش در شبه‌جزیره کره

این گذرگاه همزمان با تنش مجدد در شبه جزیره کره با ورود یک زیردریایی آمریکایی مجهز به موشک‌های بالستیک اتمی ایالات متحده در روز سه‌شنبه و پرتاب آزمایشی دو موشک بالستیک در اوایل روز چهارشنبه توسط کره شمالی در دریا، در کانون توجه بیشتری قرار گرفته است.

به گفته ارتش کره جنوبی، موشک‌های کوتاه‌برد از منطقه‌ای در نزدیکی پیونگ یانگ، پرتاب شدند و پس از طی کردن مسیری حدود 600 کیلومتری در سواحل شرقی کره شمالی در دریا فرو رفتند.

کره شمالی موشک‌های قدرتمندی را آزمایش می‌کند که قادر به حمل کلاهک هسته‌ای است، از جمله یک موشک بالستیک قاره‌پیمای جدید سوخت جامد، که در هفته گذشته آزمایش شد.

سخنگوی نیروهای آمریکایی مستقر در کره گفت که فرماندهی سازمان ملل (UNC) که بر امنیت منطقه مرزی نظارت می‌کند، از طریق یک خط تلفن با کره شمالی درباره سرباز آمریکایی ارتباط برقرار کرده است.

سرهنگ آیزاک تیلور، با اشاره به ارتش خلق کره شمالی«KPA» گفت ارتش ایالات متحده در پی همکاری با همتایان خود برای حل این حادثه است.

او گفت: «ما هر روز با کره شمالی در ارتباط هستیم. همه این‌ها بخشی از توافقنامه آتش‌بس است.»

فرار به کره شمالی

مقامات آمریکایی گفتند که این سرباز در تور روستای آتش‌بس پانمونجوم بود که از خط مرزبندی نظامی که دو کره را از زمان پایان جنگ کره در سال 1953 با آتش‌بس جدا می‌کند، عبور کرده است.

هنوز انگیزه این سرباز مشخص نیست اما گفته می‌شود زمانی که او در کره جنوبی مستقر بود، با اتهامات حمله و آسیب رساندن به ماشین پلیس در حادثه اکتبر مواجه شد. سند دادگاهی که «رویترز» مشاهده کرد نشان داد که او اتهاماتش را پذیرفته و در ماه فوریه به جریمه نقدی محکوم شد.

دو مقام آمریکایی گفتند که کینگ، دوران خدمت خود را به پایان رسانده بود و توسط ارتش آمریکا به فرودگاه منتقل شد تا به مقر واحدهای نظامی خود در ایالات متحده بازگردانده شود.

یکی از مقامات گفت که او به تنهایی با پشت سرگذاشتن گذرگاه‌های امنیتی به سمت دروازه رفته و سپس فرار کرده است.

یک مقام مسئول گفت که تورهای غیرنظامی منطقه غیرنظامی (DMZ) در فرودگاه تبلیغ می‌شوند و به نظر می‌رسد کینگ تصمیم گرفته است به یکی از آنها بپیوندد.

مقامات آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود، گفتند که این سرباز قرار است با اقدامات انضباطی ارتش آمریکا مواجه و تنبیه شود.

وزارت اتحاد کره جنوبی که روابط با کره شمالی را مدیریت می‌کند، گفت که تمامی تورهای سفر به پانمونجوم به درخواست فرماندهی سازمان ملل برای مدت نامحدودی لغو شده است.

مشخص نیست که مقامات کره شمالی تا چه زمانی این سرباز را نگه می‌دارند، اما تحلیلگران می‌گویند این حادثه می‌تواند تبلیغات ارزشمندی برای این کشور منزوی باشد.

این حادثه مرزی در حالی رخ داد که مقامات ارشد کره جنوبی و آمریکا روز سه‌شنبه دور اول مذاکرات را در مورد ارتقای هماهنگی در صورت وقوع جنگ هسته‌ای با کره شمالی برگزار کردند.

ایالت متحده متعهد شده است که تجهیزات استراتژیک بیشتری مانند ناوهای هواپیمابر، زیردریایی‌ها و بمب‌افکن‌های دوربرد را در کره جنوبی مستقر کند که این تصمیم با واکنش خشمگینانه پیونگ یانگ مواجه شد که قول داد پاسخ خود را تشدید کند.

یک دیپلمات سابق کره شمالی که به کره جنوبی پناهنده شده، گفت که مسئله فرار سرباز «کینگ» ممکن است از سوی پیونگ یانگ به‌عنوان یک ابزار تبلیغاتی با هدف خدشه‌دار کردن چهره ایالات متحده در روز ورود زیردریایی و مذاکرات هسته‌ای، مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید