پارلمان اروپا ازسرگیری مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا را نامحتمل دانست

رئیس جمهوری ترکیه هفته گذشته موافقت کرد که الحاق سوئد به «ناتو» را برای تصویب به پارلمان ترکیه ارائه دهد، اما پیش از آن، این اقدام را منوط به حمایت از پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نمایندگان پارلمان اروپا اعلام کردند که ازسرگیری روند مذاکرات با ترکیه درباره عضویت آن در اتحادیه اروپا امکان‌پذیر نیست.

قانونگذاران اروپایی سه‌شنبه، 27 تیر گفتند که آنکارا باید یک «تغییر مسیر شدید» ایجاد کند تا مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا ازسر گرفته شود.

این موضع، یک هفته پس از آن اتخاذ شد که رئیس‌جمهوری ترکیه تصویب طرح عضویت سوئد در پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» را به احیای روند مذاکرات الحاق کشورش به اتحادیه اروپا مرتبط دانست که این موضع او واکنش‌های کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا را برانگیخت.

به گزارش«آسوشیتدپرس»، کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که تلاش آنکارا برای پیوستن به این بلوک «در شرایط فعلی نمی‌تواند از سر گرفته شود.»

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه هفته گذشته موافقت کرد که الحاق سوئد به «ناتو» را برای تصویب به پارلمان ترکیه ارائه دهد، اما پیش از آن، این اقدام را منوط به حمایت از پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا کرده بود.

او گفت: «زمانی که شما راه را برای ترکیه هموار کنید، ما هم راه را برای سوئد هموار خواهیم کرد.»

اما پس از واکنش‌های تندی که از سوی کشورهای عضو «ناتو» صورت گرفت، اردوغان موافقت کرد که درخواست سوئد را برای تصویب به پارلمان ترکیه بفرستد، اما تاکید کرد که پارلمان فعلاً در تعطیلات است و تصمیم‌گیری درباره این درخواست احتمالا به بعد از ماه اکتبر موکول خواهد شد.

سوئد و فنلاند، پس از تهاجم روسیه به اوکراین در سال گذشته، شدید گرفتن بحران و تهدیدها در شرق اروپا درخواست کردند که به «ناتو» بپیوندند و به چندین دهه سیاست بی‌طرفی و عدم تعهد نظامی خود پایان دادند.

مذاکرات برای پذیرش ترکیه در اتحادیه اروپا در سال 2005 آغاز اما در سال 2018 متوقف شد.

در گزارشی درباره پیشنهاد آنکارا، قانونگذاران اروپایی گفتند که انتظار می‌رود ترکیه به ارزش‌های دموکراتیک، حاکمیت قانون و حقوق بشر احترام بگذارد و به قوانین، اصول و تعهدات اتحادیه اروپا پایبند باشد.

ناچو سانچز آمور، گزارشگر پارلمان اروپا گفت: «ما اخیراً شاهد علاقه مجدد دولت ترکیه به احیای روند الحاق به اتحادیه اروپا بوده‌ایم، این در نتیجه چانه‌زنی ژئوپلیتیکی اتفاق نمی‌افتد، بلکه زمانی اتفاق می‌افتد که مقامات ترکیه علاقه واقعی به توقف نقض مداوم از آزادی‌های اساسی و حاکمیت قانون نشان دهند.»

او افزود: «اگر دولت ترکیه در این زمینه صادق است، باید این را با اصلاحات و اقدامات مشخص نشان دهد.»

این گزارش که قرار است اواخر این هفته در پارلمان اروپا به رای گذاشته شود، خواستار شکستن بن‌بست و ایجاد «چارچوب موازی و واقع‌بینانه» در روابط اتحادیه اروپا و ترکیه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم