وزرای خارجه ترکیه و روسیه درباره جایگزین توافق صادرات غلات گفت‌وگو کردند

روسیه سه‌شنبه، یک روز پس از خروج از توافق مورد حمایت سازمان ملل برای صادرات غلات از طریق دریای سیاه، بنادر اوکراین را هدف حمله قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع دیپلماتیک ترکیه سه‌شنبه، 27 تیر، اعلام کردند، وزیر امور خارجه این کشور با همتای روس خود طی تماس تلفنی درباره توافق صادرات غلات از طریق دریای سیاه که مسکو روز گذشته رسما از آن خارج شد، گفت‌وگو کردند.

خبرگزاری «آناتولی» ترکیه به نقل از منابعی که نخواستند نامشان فاش شود، خبر داد که «به دلیل محدودیت‌ها در گفت‌وگو با رسانه‌ها، هاکان فیدان و سرگئی لاوروف به صورت تلفنی درباره آخرین تحولات در مورد معامله غلات اوکراین از طریق دریای سیاه و خرید یک هواپیمای آتش‌نشان از روسیه برای استفاده در آتش‌سوزی جنگل‌ها گفت‌وگو کردند.»

منابع خبری گزارش می‌دهند که در این دیدار درباره راه‌های جایگزین توافق قبلی برای صادرات غلات به کشورهای نیازمند جهان، بدون دخالت غرب و اوکراین گفت‌وگو شده است.

در عین حال «رویترز» گزارش داد که رهبران و مقامات اتحادیه اروپا نیز روز سه‌شنبه گفتند که «اتحادیه اروپا به دنبال انتقال غلات بیشتر اوکراین از طریق جاده و راه‌آهن است تا به جبران خروج روسیه از توافقنامه صادرات دریای سیاه با حمایت سازمان ملل متحد کمک کند.»

روسیه سه‌شنبه، یک روز پس از خروج از توافق مورد حمایت سازمان ملل برای صادرات غلات کی‌یف، بنادر اوکراین را مورد حمله قرار داد.

به گزارش «رویترز»، روسیه اعلام کرد که به عنوان بخشی از «حملات انتقام‌جویانه» در تلافی حملات اوکراین به پل جاده‌ای کریمه، به یک انبار سوخت در بندر اودسا و یک کارخانه تولید پهپادهای دریایی در این منطقه ضربه زده است.

یک سال پیش ترکیه، سازمان ملل متحد، روسیه و اوکراین توافقنامه‌ای را در استانبول امضا کردند تا صادرات غلات اوکراین از سه بندر دریای سیاه را که پس از آغاز حمله روسیه در فوریه 2022 متوقف شده بود، از سر بگیرند.

در همان زمان، یک مرکز هماهنگی مشترک با مقامات سه کشور و سرپرستی سازمان ملل در استانبول برای نظارت بر محموله‌های غلات ایجاد شد.

با این حال، روسیه روز دوشنبه، به‌طور یکجانبه اجرای قرارداد غلات دریای سیاه را به حالت تعلیق درآورده و از آن خارج شد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت که روسیه به محض تحقق بخشی از توافقنامه[که به منافع روسیه مربوط است]، به اجرای این توافق باز خواهد گشت.

ترکیه که در سطح بین‌المللی به دلیل نقش میانجی‌گری بی‌نظیرش بین اوکراین و روسیه مورد ستایش قرار گرفته است، بارها از کی‌یف و مسکو خواسته است تا از طریق مذاکره به جنگ پایان دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید