واشینگتن توان نظامی خود برای مراقبت از دریانوردی در خاورمیانه را تقویت می‌کند

نیروهای دریایی ایران طی هفته‌های گذشته چندین کشتی و نفتکش‌ را به اتهام حمل قاچاق فرآورده‌های نفتی در خلیج توقیف کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، دوشنبه 26 تیر اعلام کرد که ایالات متحده جنگنده‌های اف-35 و اف-16 همچنین یک ناو جنگی را به خاورمیانه ارسال می‌کند تا در کنار ناوشکن توماس هادنر برای مقابله با تهدیدهای ایران علیه کشتی‌های تجاری در تنگه هرمز نظارت کنند.

سابرینا سینگ، سخنگوی پنتاگون در این رابطه گفت: «در پاسخ به حوادث نگران‌کننده اخیر در تنگه هرمز وزیر دفاع جنگنده‌های اف-35 و اف-16 را به منطقه تحت نظر ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده اعزام کرده است تا از منافع آمریکا و آزادی دریانوردی در منطقه مراقبت کنند.»

یک مقام نظامی آمریکا چند روز پیش فاش کرد که ایالات متحده در پایان هفته جاری جنگنده‌های اف-16 را در منطقه خلیج مستقر می‌کند تا پوشش هوایی کشتی‌ها در تنگه هرمز را فراهم و از توقیف آنها توسط ایران جلوگیری کند.

نیروهای دریایی ایران طی هفته‌های گذشته چندین کشتی و نفتکش‌ را به اتهام حمل قاچاق فرآورده‌های نفتی در خلیج توقیف کرده‌اند.

این مقام آمریکایی اشاره کرد که بین ایران، سوریه و روسیه هماهنگی فزاینده‌ای برای وادار کردن نیروهای آمریکایی به ترک مراکز تمرکز خود در شمال سوریه وجود دارد.

تصمیم آمریکا برای ارسال جنگنده اف-16 به خلیج با هدف تقویت فعالیت جنگنده‌های «ای-10» گرفته شد که بیش از یک هفته در منطقه گشت‌زنی می‌کنند.

نیروی دریایی آمریکا هفته گذشته در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که شناورهای نیروی دریایی ایران بامداد چهارشنبه 14 تیر درصدد توقیف دو نفتکش در نزدیکی تنگه هرمز بودند و به سمت یکی از آنها نیز شلیک کردند اما پس از پاسخ نیروی دریایی آمریکا عقب‌نشینی کردند و هر دو کشتی تجاری به دریانوردی خود ادامه دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید