بریتانیا نسبت به حملات تروریستی «داعش» و «القاعده» در خاک این کشور هشدار داد

هم‌اکنون پلیس مبارزه با تروریسم در بریتانیا نزدیک به 800 تحقیق مستقیم انجام داده و در سال گذشته نیز 169 نفر را به دلیل جرایم مرتبط با تروریسم دستگیر کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت کشور بریتانیا ضمن هشدار درباره حملات تروریستی احتمالی از سوی گروه «داعش» و سازمان «القاعده» در خاک این کشور، از به‌روزرسانی استراتژی خود در مبارزه با تروریسم خبر داد.

یک گزارش سازمان اطلاعات بریتانیا حاکی از برنامه‌ریزی گروه‌هایی نظیر داعش و القاعده برای انجام حملاتی تروریستی در خاک بریتانیا است.

بر اساس این گزارش دولتی بریطانیا که طبق اخبار رسانه‌های این کشور قرار بود سه‌شنبه 27 تیر منتشر شود این گروه‌های تروریستی بیشترین حجم کار تحقیق و شناسایی جامعه اطلاعاتی بریتانیا «MI5» را با خود درگیر کرده‌اند.

بنا بر این گزارش‌ها گفته شده که سولا براورمن، وزیر کشور بریتانیا، به‌روزرسانی استراتژی مبارزه با تروریسم بریتانیا که طی پنج سال گذشته تغییری نکرده است را اعلام خواهد کرد.

طبق ارزیابی‌های وزارت کشور و سازمان‌های اطلاعاتی بریتانیا اقدامات تروریستی احتمالی از سوی گروه‌های افراط‌گرای اسلامی در بریتانیا همچنان به‌عنوان «خطرناک‌ترین» تهدیدها پابرجا است و سه چهارم از فعالیت و تمرکز سازمان اطلاعات بریتانیا را به خود درگیر کرده است.

در حال حاضر، پلیس مبارزه با تروریسم در بریتانیا نزدیک به 800 تحقیق مستقیم انجام داده و در سال گذشته، 169 نفر به دلیل جرایم مرتبط با تروریسم دستگیر شدند.

طی شش سال گذشته، سازمان‌های اطلاعاتی و سازمان‌های اجرای قانون، 39 حمله تروریستی را در مراحل پایانی برنامه‌ریزی شدن آن خنثی کردند که بیشتر آنها با انگیزه ایدئولوژی‌های اسلام‌گرایانه بوده‌اند. دو حمله از این دست طی هفت ماه گذشته خنثی شده است.

بنا به توضیح وزارت کشور بریتانیا با وجود پلتفرم‌های آنلاین که منبع الهام‌گیری برای حملات هستند، گسترش فعالیت‌های افراط‌گرایانه، روند تحقیقات و شناسایی ‌مظنونان را دشوارتر کرده است.

وزارت کشور بریتانیا همچنین نگران آن است که کشورهایی مانند روسیه از تروریسم برای اختلاغ‌افکنی در این کشور بهره‌برداری کرده و آن را به تهدیدی فزاینده تبدیل کنند.

بنا به هشدار وزیر کشور «گرایش‌های تروریستی ممکن است از سوی بازیگران متخاصم مانند روسیه که به دنبال تقویت روایت‌های تفرقه‌انگیز و دوقطبی کردن فضای عمومی در غرب هستند، مورد بهره‌برداری قرار گیرد.»

از سویی اخیرا نیروهای امنیتی عراق به سرویس‌های اطلاعاتی بریتانیا هشدار دادند که «داعش» در حال برنامه‌ریزی برای انجام یک «حمله بزرگ» به یک اجتماع عمومی در خاک بریتانیا است.

سرلشکر عبدالوهاب السعدی، یک افسر ارشد سازمان مبارزه با تروریسم در عراق، گفته که این سازمان سرنخ‌هایی از یک توطئه بین‌المللی تهدیدآمیز علیه بریتانیا را کشف کرده است. او در این‌باره گفت: «ما متوجه شدیم که بریتانیا هدف بعدی خارج از عراق است.»

یک منبع دولتی بریتانیا درباره گزارش جدید به روزنامه «تایمز» گفته: «این اولین گزارش از نوع خود در پنج سال گذشته است که یک به روزرسانی جامع بریتانیا در مبارزه با تروریسم به شمار می‌رود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید