بایدن از نتانیاهو برای سفر به ایالات متحده دعوت کرد

دولت آمریکا اخیرا از رویکرد دولت ائتلافی راست‌گرای اسرائیل و اقدامات تنش‌آمیز آن در قبال فلسطینیان موضع انتقاد‌آمیزی اتخاذ کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از ماه‌ها تنش بر سر سیاست‌های دولت اسرائیل و محکومیت فزاینده آن در حزب دموکرات آمریکا، جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده دوشنبه، 26 تیر از نخست‌وزیر اسرائیل برای دیدار با او در آمریکا دعوت به‌عمل آورد.

«هاآرتص» به نقل از دفتر نخست‌وزیر اسرائیل با اعلام این خبر افزود که این دعوت در تماسی بین رئیس جمهوری ایالات متحده و بنیامین نتانیاهو در روز دوشنبه انجام شده که اولین تماس آنها از ماه مارس گذشته بود.

دفتر نخست‌وزیر اسرائیل، این گفت‌وگوی انجام شده میان نتانیاهو و بایدن را «گرم و طولانی» توصیف کرد.

در بیانیه دفتر نخست‌وزیری احتمال داده شده که دیدار این دو در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک انجام شود نه در کاخ سفید، مانند دعوتی که از اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل صورت گرفته است.

در این بیانیه همچنین آمده است که دو طرف در این تماس تلفنی، درباره تهدیدهای ایران و ادامه تلاش‌ها برای برقراری آرامش و ثبات در کرانه باختری، گفت‌وگو کردند.

بر اساس گزارش‌ها، تماس تلفنی دو طرف، قبل از اینکه نتانیاهو شب شنبه گذشته در بیمارستان بستری شود، ترتیب داده شده است.

رویکرد دولت راست‌گرای ائتلافی اسرائیل به رهبری بنیامین نتانیاهو به ویژه اقدامات تنش‌آمیز آن در قبال سرزمین‌های فلسطینی واکنش‌های بین‌المللی و از جمله انتقادهای دولت آمریکا را برانگیخته است.

در جبهه داخلی نیز طرح اصلاحات قضایی دولت نتانیاهو با موجی از اعتراضات مخالفان مواجه شده و واکنش‌های خارجی را نیز به‌دنبال داشته است.

هفته گذشته، بایدن اعضای ائتلاف نتانیاهو را به تشدید تنش بین اسرائیل و فلسطینیان متهم کرد و آن را «یکی از افراطی‌ترین» دولت‌هایی خواند که در دهه‌های اخیر در صحنه سیاست اسرائیل دیده است.

بایدن در ماه مارس گذشته نیز با نتانیاهو درباره بازنگری در طرح اصلاحات قضایی صحبت کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید