پکن مخالفت خود را با حمایت آمریکا از نیروهای استقلال‌طلب تایوان اعلام کرد

به گفته رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، مناسبات این کشور و چین، روندی «به شدت کاهنده» دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه چین، مخالفت خود را با حمایت ایالات متحده از نیروهای استقلال‌طلب تایوان اعلام کرد.

این وزارت‌خانه، دوشنبه 26 تیر اعلام کرد: «ما سفر «ترانزیتی» معاون رئیس جمهوری تایوان به آمریکا در ماه آینده را محکوم می‌کنیم.»

این واکنش پس از آن بود که ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده، جمعه در جریان بازدید از توکیو به خبرنگاران گفت: «ضروری است که ایالات متحده و متحدانش در سال‌های آتی، تحویل تسلیحات به تایوان در راستای کمک به این جزیره برای دفاع از خود را تسریع بخشند.»

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا افزود: «تایوان به تسلیحاتی مانند سامانه‌های پدافند هوایی و جنگ‌افزارها برای حمله به کشتی‌ها از خشکی نیاز دارد. به باور من، بهبود توانمندی‌های نظامی و دفاعی تایوان حائز اهمیت است.»

به گفته میلی، مناسبات ایالات متحده و چین، روندی «به شدت کاهنده» دارد و دیدارهای دیپلماتیک اخیر، از جمله میان آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و وانگ یی، دیپلمات ارشد چین، برای کاهش احتمال تشدید تنش‌ها مهم بوده است.

تایوان از سال گذشته، عدم خشنودی خود از تاخیر در تحویل تسلیحات آمریکایی مانند موشک‌های ضدهوایی «استینگر»، در پی صادرات این تسلیحات به اوکراین را ابراز کرد.

به گفته تایوان، هزینه‌های دفاعی این کشور در سال جاری بر تامین تسلیحات و تجهیزات لازم برای مقابله با «محاصره کامل» توسط چین، از جمله قطعات یدکی جنگنده‌ها و تکمیل ذخایر تسلیحاتی متمرکز خواهد بود.

چین طی چندین رزمایش‌ در ماه اوت در اطراف جزیره تایوان، ضمن شلیک موشک‌هایی بر فراز تایپه، مناطق ممنوعه پروازی و دریایی برای محاصره و حمله احتمالی به تایوان را شبیه‌سازی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید