روسیه مشارکت در طرح انتقال غلات اوکراین را تعلیق کرد

کرملین اعلام کرد که «هیچ ارتباطی بین این حمله (انفجارها در پل کریمه) و تصمیم برای تعلیق قرارداد غلات وجود ندارد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ساعاتی پس از حمله موشکی به پل کریمه در بامداد دوشنبه‌، 26 تیر، روسیه اعلام کرد که قرارداد صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه را متوقف کرده است.

به گزارش «رویترز»، دو غیرنظامی که زن و شوهر بودند، در آنچه مسکو از آن به عنوان «حمله تروریستی» از سوی اوکراین یاد کرده، کشته و دخترشان زخمی شده است.

انفجارها قبل از سپیده دم در جاده 19 کیلومتری و پل ریلی که روسیه را به کریمه متصل می کند، به وقوع پیوست.

کرملین اعلام کرد که «هیچ ارتباطی بین این حمله و تصمیمش برای تعلیق قرارداد غلات وجود ندارد.»

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در یک کنفرانس تلفنی به خبرنگاران گفت: «در واقع، قراردادهای مربوط به صادرات از دریای سیاه، امروز اعتبار خود را از دست دادند. متأسفانه بخشی از این قراردادها در مورد روسیه تاکنون اجرایی نشده است، بنابراین عملا خاتمه یافته است.»

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز گفت که «روسیه به ترکیه، اوکراین و سازمان ملل متحد اطلاع داده است که مسکو با تمدید توافقنامه مخالف است.»

روسیه و اوکراین دو تولید کننده برتر کشاورزی در جهان و بازیگران اصلی در بازارهای گندم، جو، ذرت، کلزا، روغن کلزا، تخمه و روغن آفتابگردان هستند. روسیه نیز بر بازار کود مسلط است.

پوتین هفته گذشته گفت که بخش‌هایی از توافق که مربوط به روسیه است، تاکنون اجرا نشده و به همین دلیل به تعلیق مشارکت در این قرارداد فکر می‌کند و روسیه پس از برآورده شدن شرایطش به توافق بازمی‌گردد.

برای متقاعد کردن روسیه به امضای قرارداد دریای سیاه، یک قرارداد سه ساله نیز در جولای 2022 منعقد شد که بر اساس آن مقامات سازمان ملل موافقت کردند که به روسیه کمک کنند تا صادرات مواد غذایی و کود خود را به بازارهای خارجی از سر گیرد.

در حالی که صادرات مواد غذایی و کود روسیه مشمول تحریم‌های غرب پس از حمله روسیه نیست، مسکو گفته است که محدودیت‌ها در پرداخت‌ها، لجستیک و بیمه به عنوان مانعی برای صادرات محموله‌ها بوده است.

روسیه در سال گذشته سه بار با تمدید قرارداد صادرات غلات اوکراین از دریای سیاه موافقت کرده است، اما مشارکت خود را یک بار در پایان اکتبر در پاسخ به حمله پهپادی به ناوگان خود در کریمه برای مدت کوتاهی به حالت تعلیق درآورد.

روسیه همچنین شکایت کرده که غلات کافی به کشورهای فقیر نرسیده است، اما سازمان ملل متحد استدلال کرده که این ترتیبات با کمک به کاهش بیش از 20 درصدی قیمت مواد غذایی در سطح جهان به نفع این کشورها بوده است.

تصاویر تأییدنشده نشان می‌دهند که بخشی از جاده روی پل کریمه شکافته شده و در یک طرف با موانع فلزی محافظت شده است.

ارتش اوکراین مدعی است که این حمله می‌تواند نوعی تحریک از سوی خود روسیه باشد، اما رسانه‌های اوکراینی به نقل از منابع ناشناس می‌گویند که سرویس امنیتی اوکراین پشت این حادثه بوده است.

روسیه اوکراین را مسئول حمله به این پل در اکتبر گذشته دانست و گفت که این حمله توسط اطلاعات ارتش اوکراین و مدیر آن، کایرلو بودانوف، سازماندهی شده است. اوکراین ماه‌ها بعد به طور غیرمستقیم به این حمله اعتراف کرد.

پس از حمله اکتبر، روسیه حملات تلافی جویانه را علیه شهرهای اوکراین از جمله منابع تامین برق در این کشور انجام داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید