پوتین: استفاده از مهمات خوشه‌ای علیه ارتش روسیه با پاسخ متقابل روبرو خواهد شد

فرمانده ارتش اوکراین گفت ما به تازگی مهمات خوشه‌ای دریافت کرده و هنوز از آن استفاده نکرده‌ایم اما کاربرد آن می‌تواند به تحولی بنیادین در جنگ منجر شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از تحویل بمب‌های خوشه‌ای توسط ایالات متحده به ارتش اوکراین به منظور حمایت از ضدحمله این کشور برای بازپس‌گیری مناطق تحت کنترل مسکو، ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه تاکید کرد که کشورش از حق پاسخ متقابل در صورت استفاده از این مهمات علیه خود برخوردار است.

پوتین، یکشنبه 25 تیر در مصاحبه با تلویزیون دولتی روسیه گفت: «روسیه هنوز نیازی به استفاده از مهمات خوشه‌ای ندارد، اما اگر هدف حمله قرار گیرد، این حق را خواهد داشت که از این مهمات برای پاسخگویی استفاده کند.»

پوتین با این بیان که «روسیه ذخایر کافی مهمات خوشه‌ای در اختیار دارد»، افزود که کمبود مهمات امریکا، دلیل ارسال مهمات خوشه‌ای برای کی‌یف است.


بروز تحول اساسی

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، داگلاس سیمز، ژنرال ستاد مشترک ارتش آمریکا، پنجشنبه ضمن تایید تحویل این مهمات به کی‌یف به خبرنگاران گفت که «مهمات خوشه‌ای اکنون در اوکراین است.»

الکساندر تارناوسکی، فرمانده ارتش اوکراین نیز پنجشنبه در مصاحبه با «سی‌ان‌ان» گفت: «ما به تازگی این مهمات را دریافت کرده و هنوز از آن استفاده نکرده‌ایم. کاربرد آن می‌تواند به تحولی بنیادین (در میدان نبرد) منجر شود.»

تارناوسکی افزود: «دشمن نیز می‌داند که ما با دستیابی به این مهمات، نسبت به او دست بالا را خواهیم داشت» ولی «نیروهای اوکراینیاز این مهمات در مناطق پرجمعیت استفاده نخواهند کرد.»

او افزود: «روس‌ها بر این باورند که ما از این مهمات در سراسر جبهه‌ها استفاده خواهیم کرد، این برداشت اشتباه است.»

ایالات متحده در 7 ژوییه اعلام کرد که برای اولین بار از زمان تهاجم روسیه، بمب‌های خوشه‌ای به اوکراین تحویل می‌دهد.

واشینگتن تاکید کرد تضمین‌هایی را از کی‌یف در خصوص عدم کاربرد این تسلیحات علیه غیرنظامیان دریافت کرده است.

بکارگیری تسلیحات خوشه‌ای توسط چندین کشور به‌ویژه کشورهای اروپایی در قالب توافقنامه سال 2008 اوسلو ممنوع شده است. روسیه، آمریکا و اوکراین این توافقنامه را امضا نکرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید