وزیر دفاع بریتانیا به‌زودی از مقام خود کناره‌گیری می‌کند

والاس از حمایت گسترده‌ای درون حزب محافظه‌کار برخوردار است و پیش‌بینی می‌شد به عنوان رئیس حزب برگزیده شود اما او هرگز نامزد این سمت نشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا اعلام کرد که در تغییرات آتی کابینه از مقام وزارت دفاع استعفا می‌دهد. او عصر شنبه 24 تیر در گفت‌وگو با روزنامه «ساندی‌تایمز» تاکید کرد: «در انتخابات پارلمانی آتی نامزد نخواهم شد.»

والاس نقش برجسته‌ای در هماهنگی میان متحدان غربی برای کمک به اوکراین در تقابل با تهاجم نظامی روسیه ایفا کرد و لندن او را برای مقام دبیرکلی پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» به جای ینس استولتنبرگ، دبیرکل فعلی ناتو پیشنهاد داد.

با این حال، ایالات متحده با دبیرکلی او برای ناتو مخالفت کرد و استولتنبرگ در سمت خود ابقا شد.

ساندی‌تایمز گزارش داد، والاس به ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا اطلاع داد که در انتخابات پارلمانی اواخر سال جاری میلادی نامزد نخواهد شد.

بنا به این گزارش، والاس برای اجتناب از انتخابات فرعی درون حزبی، تا پایان ماه سپتامبر، زمان انجام تغییرات کابینه کنونی، در سمت خود باقی خواهد ماند.

والاس 53 ساله تصریح کرد که استعفای زودهنگام او به‌دلیل احتمال شکست حزب محافظه‌کار از حزب کارگر در انتخابات پیش روی پارلمانی نیست، بلکه به این دلیل است که طبق قانون‌ جدید، حوزه انتخاباتی او در شمال غرب بریتانیا حذف و در دیگر حوزه‌ها ادغام شده است.

والاس که افسر ارشد سابق ارتش بریتانیا است، مدت 18 سال عضو پارلمان این کشور بود و طولانی‌ترین مدت وزارت دفاع در میان کابینه‌های حزب محافظه‌کار از زمان وینستون چرچیل، نخست‌وزیر پیشین بریتانیا را برعهده داشت.

او در کابینه ترزا می، نخست‌وزیر اسبق بریتانیا در سمت وزیر امنیت فعالیت می‌کرد و در سال 2019 وزیر دفاع بریتانیا شد.

والاس از حمایت گسترده‌ای درون حزب محافظه‌کار برخوردار است و پیش‌بینی می‌شد به عنوان رئیس حزب برگزیده شود اما او هرگز نامزد این سمت نشد.

مهمترین دستاورد

او به روزنامه ساندی‌تایمز گفت، از مهمترین دستاوردهای دوران وزارتش، افزایش بودجه دفاعی بریتانیا تا سقف 24 میلیارد لیره استرلینگ (31 میلیارد دلار) بود و افزود که چنین افزایشی در بودجه دفاعی برای سال‌های آینده ضروری محسوب می‌شود.

والاس پیش‌بینی کرد که جهان در پایان دهه کنونی مکانی «خطرناک‌تر و ناامن‌تر» خواهد شد.

او هشدار داد: «فکر کنم ما وارد یک منازعه خواهیم شد، نزاعی سرد یا واقعی. شرایط سختی در پیش خواهیم داشت.»

وزیر دفاع بریتانیا مداخله کشورش در منازعات آفریقا علیه گروه‌های تندرو را بعید ندانست. او همچنین نگرانی خود از گسترش نفوذ چین در دریای چین جنوبی و تاثیر آن بر سیاست‌های منطقه‌ای و گسترش برنامه‌های اتمی دیگر کشورها را ابراز داشت.

والاس اشاره کرد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در صورت شکست در جنگ اوکراین، احتمالا اهداف دیگری مانند آسیب به کابل‌های دریایی که خطوط ارتباطاتی میان کشورهای غربی هستند یا حمله به جریان انتقال انرژی را در دستورکار خود قرار می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید