آمریکا با آموزش خلبان‌های اوکراینی با جنگنده‌های اف-16 در اروپا موافقت کرد

هلند و دانمارک طرحی را برای آموزش خلبانان اوکراینی برای بکارگیری هواپیماهای ساخت آمریکا به‌عنوان بخشی از ائتلاف 11 کشور رهبری می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، در اظهاراتی اعلام کرد که ایالات متحده اجازه آموزش خلبانان اوکراینی به جنگنده‌های اف-16 در خاک اروپا را داده است.

سالیوان، یکشنبه، 25 تیر گفت، توانایی تولید مهمات در ایالات متحده پیچیده است و توسعه آن به سال‌ها زمان نیاز دارد، و بیان کرد که دولت به وزارت دفاع دستور داده تا روند تولید را سرعت ببخشد.

درخواست مکرر زلنسکی

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین بارها از همتایان غربی خواسته است برای تحکیم دفاعی مقابل حمله روسیه که از 22 فوریه 2022 آغاز شده، کشورش را به جنگنده‌های غربی مجهز کنند.

از سوی دیگر، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با روزنامه انترنتی «لینتارو» هشدار داد که تحویل جنگنده‌های اف-16 به اوکراین از سوی مسکو به‌عنوان یک تهدید «هسته‌ای» تلقی خواهد شد.

«تهدید هسته‌ای»

لاوروف به این روزنامه گفت: «ما صرف داشتن سامانه‌های مشابه توسط نیروهای اوکراینی را تهدیدی هسته‌ای از سوی غرب می‌دانیم». وی با اشاره به اینکه مسکو به ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه هشدار داده است، افزود: «روسیه نمی‌تواند توانایی این دستگاه‌ها در حمل بار هسته‌ای را نادیده بگیرد.»

جت‌های جنگی مدرن مذکور در راس خواسته‌های نظامی کی‌یف از متحدان غربی‌اش است.

وزیر خارجه روسیه، در حالی در خصوص برنامه‌ آمریکا برای انتقال جنگنده‌های اف-16 به اوکراین سخن گفت، که واشینگتن تاکنون به هیچ کشوری اجازه تحویل آنها را نداده است.

برنامه آموزشی

هلند و دانمارک طرحی را برای آموزش خلبانان اوکراینی برای بکارگیری هواپیماهای ساخت آمریکا به‌عنوان بخشی از ائتلاف 11 کشور رهبری می‌کنند.

این برنامه پس از مجوز ایالات متحده در ماه مرداد در دانمارک آغاز می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید