بازداشت 5 هزار نفر توسط نیروهای پشتیبانی سریع در خارطوم

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد اعلام کرد دست‌کم 87 نفر در یک گور دسته‌جمعی در الجنینه در دارفور دفن شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «رویترز»، جمعه 23 تیر به نقل از سازمان‌های حقوقی و فعالان حقوق بشری در سودان گزارش داد که نیروهای پشتیبانی سریع بیش از 5000 نفر را در شرایط غیرانسانی در خارطوم در بازداشت دارند.

نیروهای پشتیبانی سریع در واکنش به گزارش«رویترز» با نفی درستی این گزارش‌ها تاکید کرد این نیروها صرفا اسیران جنگی را در بازداشت دارند که با آنها به خوبی رفتار می‌شود.

این نیرو به «رویترز» گفت: «سازمان‌های حقوقی چشمان خود را بر نقض حقوق غیرنظامیان از سوی ارتش در قالب حملات هوایی، توپخانه سنگین، دستگیری‌ها و توزیع سلاح در میان غیرنظامیان می‌بندند.»

سازمان‌های حقوقی که به‌دلیل ترس از روبروشدن با اقدامات انتقامی، خواستار عدم افشای نام خود شدند، گفتند که در چند نقطه دراطراف خارطوم، جمعی از پیکارجویان در میان بازداشت‌شدگان هستند، اما در میان آنها 3500 غیرنظامی شامل زنان و اتباع خارجی نیز حضور دارند.

این گروه از سازمان‌ها اعلام کردند که مدارک مربوط به مرگ ناشی از شکنجه، علاوه بر «رفتار تحقیرآمیز، غیرانسانی و در ضدیت با کرامت انسانی در شرایط بازداشت تحقیرآمیز و فاقد ابتدایی‌ترین نیازهای زندگی» را به سازمان ملل ارائه خواهند داد.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد، پنجشنبه اعلام کرد که دست‌کم 87 نفر در یک گور دسته‌جمعی در الجنینه در دارفور دفن شده‌اند.

این دفتر، نیروهای پشتیبانی سریع و گروه‌های مسلح هم‌پیمان با آن را به کشتار این افراد متهم کرد ولی نیروهای پشتیبانی سریع، این اتهام را نفی کردند.

از سویی، دادگاه کیفری بین‌المللی، پنجشنبه اعلام کرد که درباره عملیات قتل‌ در سراسر منطقه تحقیق خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید