احتمال حضور پوتین در اجلاس «بریکس» به‌رغم وجود حکم بازداشت بین‌المللی

کاخ کرملین تاکید دارد که نحوه مشارکت پوتین در این اجلاس هنوز مشخص نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

معاون رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، جمعه 23 تیر تاکید کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در صدد حضور در اجلاس «بریکس» در این کشور است.

با این حال گزارش‌ها حاکی است که آفریقای جنوبی می‌کوشد پوتین را به عدم حضور در این اجلاس و پرهیز از پیامدهای قانونی و دیپلماتیک حکم بازداشت بین‌المللی او، متقاعد سازد.

آفریقای جنوبی یکی از امضاکنندگان معاهده دیوان کیفری بین‌المللی است و به همین دلیل، موظف است پوتین را بر اساس کیفرخواستی که علیه او به اتهام ارتکاب جنایات جنگی در اوکراین صادر شده، دستگیر کند.

مقامات آفریقای جنوبی به احتمال زیاد با نقض این معاهده، پوتین را دستگیر نخواهند کرد اما مشارکت آزادانه او در این اجلاس، روابط این کشور با غرب را با تنش مواجه خواهد کرد.

در همین رابطه، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، جمعه تاکید کرد که مذاکرات درباره شیوه مشارکت پوتین در نشست آتی «بریکس»، همچنان ادامه دارد.

پسکوف در خصوص اظهارات سیریل رامافوزا، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی مبنی بر این که اجلاس «بریکس» با حضور سران پنج کشور عضو این گروه برگزار خواهد شد، گفت که شیوه مشارکت پوتین هنوز مشخص نشده و «تصمیم نهایی به محض اتخاذ آن» اعلام خواهد شد.

نشست گروه «بریکس» که متشکل از چندین کشور از جمله برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است در روزهای 22 تا 24 اوت در ژوهانسبورگ برگزار خواهد شد.

به گزارش رسانه‌های آفریقای جنوبی، رامافوزا با رد شایعات برگزاری آنلاین این نشست، گفت: «اجلاس به شکل رو در رو برگزار خواهد شد و سران بسیاری به‌ویژه سران پنج کشور عضو بریکس، در آن شرکت خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید