آمریکا یک جاسوس روسیه را از استونی استرداد کرد

ایالات متحده مدعی است که وادیم کونوشینوک عضوی در یک باند قاچاق است که در عرصه قاچاق محصولات حساس و پیشرفته الکترونیکی به روسیه فعالیت دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده، جمعه 23 تیر یک جاسوس روسی را پس از استرداد از استونی، به طور موقت در خاک خود در بازداشت قرار داد. این اقدام در حالی انجام شد که واشینگتن به دنبال تبادل زندانیان با مسکو است.

بر اساس کیفرخواست علیه «وادیم کونوشینوک»، او اواخر سال گذشته قصد داشت با حمل نیمه‌هادی‌ها و فشنگ ساخت آمریکا برای تفنگ‌های تک تیرانداز، از استونی به روسیه برود که بازداشت شد.

ایالات متحده مدعی است این شخص، از اعضای اصلی یک باند قاچاق متشکل از هفت نفر (پنج روس و دو آمریکایی) است که «تحت نظارت سرویس‌های اطلاعاتی روسیه» در راستای دستیابی به لوازم الکترونیکی و سایر محصولات آمریکایی مشمول محدودیت‌های صادراتی، فعالیت می‌کند.

به گفته مقامات آمریکایی، حدود نیم تن مهمات ساخت آمریکا در عملیات بازداشت کونوشینوک، کشف و ضبط شده است.

کونوشینوک به اتهام اجتماع و تبانی، نقض مقررات صادرات، قاچاق و پولشویی با مجازات تا 30 سال حبس روبرو است.

اندرو آدامز، از مقامات وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که کونوشینوک، «فناوری‌ها و مهمات پیشرفته ساخت ایالات متحده را برای کاربرد در تهاجم غیرقانونی و ناموجه روسیه به اوکراین، در اختیار مسکو قرار داده است.»


استرداد زندانیان

استرداد این شخص به ایالات متحده در حالی است که واشینگتن مشغول مذاکره برای بازگردان شهروندان آمریکایی زندانی در روسیه است.

از جمله این زندانیان، پل ویلان، مسئول امنیتی شماری شرکت خصوصی است که توسط دادگاه روسیه به جاسوسی متهم شده است.

ایوان گرشکویچ، خبرنگار «وال استریت ژورنال» که به جاسوسی متهم شده نیز از جمله این زندانیان است.

ایالات متحده، دست‌داشتن این زندانیان در هرگونه فعالیت جاسوسی را رد می کند، اما همزمان سرگرم مذاکره در خصوص امکان مبادله این افراد با زندانیان روسی است.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، پنجشنبه در فنلاند گفت: «من در خصوص موضوع تبادل زندانیان جدی هستم.»

بایدن افزود: «من در انجام هر کاری برای آزادی آمریکایی‌هایی که به شکل غیرقانونی در روسیه یا هر مکان دیگر بازداشت شده‌اند، جدیت دارم و این روند در حال انجام است.»

ایالات متحده، دسامبر گذشته، ویکتور بوت، تاجر اسلحه روسی را با بریتنی گرینر، ستاره بسکتبال آمریکایی که ماه‌ها پیش به اتهام حمل مواد مخدر در روسیه زندانی شده بود، مبادله کرد.

روسیه، آوریل 2022، تریفور رید، تفنگدار سابق نیروی دریایی آمریکا را که دو سال پیش به‌دلیل تعرض به دو پلیس روسی زندانی شده بود، آزاد کرد.

در همان زمان، ایالات متحده نیز یک خلبان روسی را که به جرم قاچاق مواد مخدر زندانی بود، آزاد کرد.

آمریکا همچنین الکساندر فینیک، تبعه روسی متهم به پولشویی را که سال گذشته از یونان اخراج شد، همچنین ولادیمیر دونایف، هکر روس استردادشده از کره جنوبی در سال 2021 را در بازداشت دارد.

واشینگتن به دنبال استرداد سرگئی چرکاسوف، متهم به جاسوسی برای روسیه از برزیل است که با هویت جعلی در دانشکده‌ای در واشینگتن ثبت‌ نام کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید