کی‌یف: متحدان در لیتوانی به ارسال 1.5 میلیارد دلار کمک نظامی به اوکراین متعهد شدند

هفت کشور صنعتی جهان در نشست اخیر ناتو در لیتوانی ارائه کمک‌های نظامی «بلندمدت» به اوکراین برای تقابل با حمله نظامی روسیه را اعلام کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اولکسی ریزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین گفت که متحدان و شرکای کشورش در نشست اخیر ناتو در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی به ارسال 1.5 میلیارد دلار کمک نظامی به اوکراین متعهد شدند.

ریزنیکوف، شامگاه پنج‌شنبه 22 تیر در صفحه توییتر خود درباره نشست دو روزه ناتو در پایتخت لیتوانی نوشت: «دیدارها در ویلنیوس بسیار مفید و مثبت بود.»

او با اشاره به دیدارهای موفقیت‌آمیز ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین با رهبران کشورهای حاضر در نشست اخیر ناتو، تصریح کرد که 7 کشور با ارسال بسته‌های کمک نظامی به اوکراین موافقت کردند.

کشورهای غربی تاکنون ده‌ها میلیارد یورو کمک‌های تسلیحاتی به اوکراین برای مقابله با تهاجم نظامی روسیه به این کشور ارسال کردند.

آلمان، سه‌شنبه گذشته اعلام کرد که به‌زودی کمکی 700 میلیون یورویی شامل تانک، موشک‌های پاتریوت و خودروهای زرهی به اوکراین تحویل می‌دهد. فرانسه هم از ارسال موشک‌های دوربرد «سکالپ» به اوکراین خبر داد.

ائتلافی شامل 11 کشور از جمله دانمارک و هلند نیز اعلام کرد از ماه میلادی آینده آموزش خلبان‌های اوکراینی بر جنگنده‌های اف-16 را آغاز می‌کند.

دولت نروژ هم چهارشنبه تصریح کرد طی سال جاری میلادی کمک‌های نظامی بیشتری از جمله پهپادهای بسیار کوچک، سامانه‌هایدفاع هوایی و مواد غذایی برای سربازان به اوکراین ارسال می‌کند.

همزمان، هفت کشور صنعتی جهان موسوم به «گروه هفت» در نشست اخیر ناتو در لیتوانی به ارائه کمک‌های نظامی «بلندمدت» به اوکراین برای تقابل با حمله نظامی روسیه متعهد شدند.

این هفت کشور در بیانیه‌ای اعلام کردند: «به تعهدات امنیتی مشخص و مشترک در بلندمدت به اوکراین پایبند خواهیم بود تا این کشور بتواند برابر تهاجم کنونی روسیه مقاومت کند و نیرویی بازدارنده مقابل هر گونه تهاجم روس‌ها در آینده داشته باشد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید