پوتین در دیدار با پریگوژین پیوستن «واگنر» به ارتش روسیه را پیشنهاد کرد

رئیس جمهوری روسیه گفت بررسی چارچوب قانونی گروه‌های خصوصی نظامی در حیطه اختیارات پارلمان و دولت روسیه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، شامگاه پنج‌شنبه 22 تیر در مصاحبه‌ای اعلام کرد که به نیروهای گروه نظامی خصوصی «واگنر» این فرصت را داده تا به خدمت در ارتش روسیه ادامه دهند.

به نوشته روزنامه روسی «کامرسانت»، این یکی از چندین پیشنهادی بود که پوتین در نشستی با یوگنی پریگوژین، بنیانگذار این گروه و بیش از 30 نفر از نیروهای آن در اواخر ماه گذشته، پنج روز پس از شورش نافرجام «واگنر» علیه فرماندهان ارشد ارتش روسیه، ارائه کرد.

بر اساس این پیشنهاد، نیروهای واگنر تحت فرماندهی فرمانده کنونی خود باقی خواهند ماند.

«کامرسانت» افزود که پوتین در این مصاحبه در مورد دیدارش با 35 جنگجوی واگنر و پریگوژین در کرملین و طرح گزینه‌ها برای آینده این گروه، از جمله ماندن تحت فرماندهی پریگوژین به مدت 16 ماه صحبت کرد.

با توجه به این که پوتین فرمانده کل ارتش روسیه است، پیشنهاد او به طور ضمنی گویای این است که واگنر در چارچوب ارتش روسیه به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد، اگر چه او صراحتا این را بیان نکرد.

این روزنامه به نقل از پوتین نوشت: «پریگوژین بعد از شنیدن این پیشنهاد گفت که نیروهای ما هرگز با این پیشنهاد موافقت نخواهند کرد.»

به گفته پوتین، بررسی چارچوب قانونی گروه‌های خصوصی نظامی، در حیطه اختیارات پارلمان و دولت روسیه است.

رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد که واگنر وجود نداشته و قانون ویژه‌ای برای سازمان‌های خصوصی نظامی وجود ندارد.

کاهش حضور در اوکراین

از سوی دیگر، وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» پنج‌شنبه اعلام کرد که گروه واگنر در عملیات نظامی در اوکراین حضور تاثیرگذاری ندارد.

سرتیپ پاتریک رایدر، سخنگوی پنتاگون، گفت: «در حال حاضر، مشارکت نیروهای واگنر در حمایت از عملیات‌ جنگی در اوکراین را شاهد نیستیم.»

وزارت دفاع روسیه نیز چهارشنبه اعلام کرد که واگنر در حال تکمیل روند تحویل تسلیحات به نیروهای مسلح روسیه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم