پنتاگون: بمب‌های خوشه‌ای آمریکایی به اوکراین رسید

بمب‌های خوشه‌ای می‌توانند استحکاماتی که روسیه در خاک اوکراین ساخته را در هم شکنند و تاثیر چشمگیری بر تغییر رویه جنگ بگذارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ژنرال داگلاس سیمز، رئیس ستاد مشترک عملیاتی نیروهای مسلح ایالات متحده، روز پنجشنبه اعلام کرد بمب‌های خوشه‌ای که آمریکا قول داده بود برای مبارزه با روسیه به اوکراین بدهد، به این کشور رسیده‌اند.
به گزارش «رویترز»، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا از تصمیم خود برای ارسال بمب‌های خوشه‌ای به اوکراین دفاع کرده است. استدلال او این بوده که چون اوکراین در حال انجام یک ضدحمله گسترده علیه مواضع نیروهای روسی است، که باعث شده کی‌یف تسلیحات کم بیاورد، این عمل توجیه راهبردی دارد.
مقامات دفاعی آمریكا و اوكراین هم استدلال كرده‌اند كه بمب‌های خوشه‌ای می‌توانند استحکاماتی که روسیه در خاک اوکراین ساخته را در هم شکنند و تاثیر چشمگیری بر تغییر رویه جنگ بگذارند.
در مقابل، قانونگذاران در واشینگتن و سازمان‌های مدافع حقوق بشر از ارسال بمب‌های خوشه‌ای آمریکایی به اوکراین ابراز نگرانی کرده‌اند، چرا که به عقیده آنها این تسلیحات خطرناک جان غیرنظامیان را تهدید می‌کنند.
به گفته رویترز، بمب‌های خوشه‌ای بسیار بحث‌برانگیز هستند، و به دلیل خطرات طولانی‌مدت که برای غیرنظامیان ایجاد می‌کنند، توسط بیش از 100 کشور غیرقانونی شده‌اند. بمب خوشه‌ای بعد از پرتاب از هواپیما صدها پرتابه کوچک‌تر را در یک منطقه گسترده پخش می‌کند، و بعضی از آنها ممکن است منفجر نشوند.
مقامات نظامی آمریكا در پاسخ گفته‌اند كه از مقامات اوکراینی قول گرفته‌اند تا بمب‌های خوشه‌ای را در مناطقی که غیرنظامیان در آنها حضور دارند، مورد استفاده قرار ندهند. ژنرال سیمز در این باره گفت که اوکراین «برخلاف روسیه» هیچ علاقه‌ای به استفاده از بمب خوشه‌ای علیه جمعیت‌های غیرنظامی ندارد.
به گفته وی: «روس‌ها این بمب‌ها را علیه غیرنظامیان در جوامع غیرنظامی به کار گرفته‌اند، که این تفاوتش با آنچه اوکراینی‌ها قصد دارند انجام بدهند از زمین تا آسمان است. اوکراینی‌ها می‌خواهند از بمب‌های خوشه‌ای به عنوان ابزار تاکتیکی علیه روس‌ها استفاده کنند، و نه علیه غیرنظامیان.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم