دیپلمات ارشد چینی: واشینگتن باید با پکن برای بهبود روابط همکاری کند

وانگ در نشست اتحادیه «آ سه آن» به وزیر امور خارجه آمریکا گفت که ایالات متحده باید رویکردی منطقی و عمل‌گرایانه در رابطه با چین اتخاذ کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس گزارشی که روز جمعه توسط وزارت خارجه چین منتشر شد، وانگ یی، دیپلمات ارشد چین از آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا خواست تا برای بهبود روابط بین دو کشور با چین همکاری کند.

بر اساس این گزارش، روز گذشته در حاشیه اجلاس کشورهای جنوب شرق آسیا (آ سه آن) در جاکارتا، یی به بلینکن گفت که واشنگتن «باید رویکردی منطقی و عمل‌گرایانه در رابطه با چین اتخاذ کند.»

پس از سفر بلینکن به چین در ماه ژوئن گذشته با هدف کاهش تنش بین دو ابرقدرت، این دومین دیدار دو مقام مذکور در چند ماه گذشته بود.

هشدار آمریکا

به نوبه خود، بلینکن به مقام چینی هشدار داد، واشینگتن عاملان حمله سایبری به نهادهای دولتی ایالات متحده که به نظر از شهروندان چینی هستند را مورد بازخواست قرار خواهد داد. وانگ نیز از ایالات متحده خواست تا از مداخله در امور چین دست بردارد.

وزارت امور خارجه چین اعلام کرد: «یی، موضع قاطع چین در مورد تایوان را توضیح داد و از ایالات متحده خواست تا از هرگونه مداخله در امور داخلی چین خودداری کند، زیرا چین تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند.»

وانگ یی همچنین از دولت آمریکا خواست از «آسیب‌زدن به چین در بخش‌های اقتصادی، تجاری، علمی و فناوری خودداری و تحریم‌های غیرقانونی و غیرمنصفانه علیه چین را لغو کند.»

گفت‌وگوی جدی

تنش‌ها بین دو کشور در سال‌های اخیر بر سر چندین موضوع از جمله تجارت، فناوری، حمایت نظامی آمریکا از تایوان، حضور رو به رشد پکن در دریای چین جنوبی و روابط رو به گسترش پکن با مسکو افزایش یافته است.

وزارت خارجه چین اشاره کرد که گفت‌وگو میان دو وزیر تغییری در روابط دوجانبه ایجاد نکرد، اما «صادقانه، عملگرا و سازنده» بود.

این وزارتخانه خاطرنشان کرد که دو طرف «با ادامه دیدارها و گفت‌وگوها موافقت کردند.»

روابط دیپلماتیک میان واشینگتن و پکن در هفته‌های اخیر افزایش یافت و پس از سفر بلینکن و دیدار جنت یلن وزیر خزانه‌داری آمریکا از پکن، جان کری، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور آب و هوا هم هفته آینده از چین دیدار می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید