دیوان کیفری بین‌المللی پیرامون جنایات جنگی در سودان تحقیق می‌کند

دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی در گزارش خود به شورای امنیت خاطرنشان کرد گزارش‌های مربوط به خشونت جنسی محور اصلی تحقیقات را تشکیل می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر کریم اسد احمد خان، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی، شامگاه پنج‌شنبه 22 تیر از آغاز تحقیقات جدید درباره جنایات جنگی در سودان خبر داد و خاطرنشان کرد که درگیری‌های کنونی، «نگرانی زیادی» را ایجاد کرده است.

دفتر دادستان کل در ارتباط با بحران جاری در سودان میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع به شورای امنیت سازمان ملل اطلاع داد که «تحقیقاتی درباره روند عملیات رزمی کنونی» آغاز شده است.

خان افزود که در حال تحقیق درباره گمانه‌زنی‌های مربوط به ارتکاب جنایات جنگی و جنایات جدید ضد بشر در منطقه دارفور در غرب سودان است که هزاران کشته و آواره جنگی برجای گذاشته است.

خان به شورای امنیت اطلاع داد، دامنه نبردها میان ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع به دارفور نیز کشیده شده است که در سال 2003 شاهد جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت بود.

دادستان کل در ادامه افزود که «از نزدیک، گزارش‌های مربوط به قتل غیرقانونی، سوزاندن خانه‌ها و بازارها، غارت در الجنینه در غرب دارفور و کشتار و آوارگی غیرنظامیان در شمال دارفور و مناطق دیگر» در سراسر این منطقه را دنبال می‌کند.

او در گزارش خود به شورای امنیت، ضمن تاکید بر «گستره وسیعی از تماس‌ها» مرتبط با جنایات جنگی و جنایات ادعایی علیه بشریت در سودان، خاطرنشان کرد که گزارش‌های مربوط به خشونت جنسی، به‌ویژه «ادعای» وقوع عملیات تجاوز جمعی، محور اصلی تحقیقات جدید را تشکیل می‌دهد.

خان در گزارش خود بر این باور است که خطر وقوع جنایات جنگی جدید، به‌ویژه در دارفور، به‌دلیل «بی‌توجهی آشکار و دیرباز طرف‌های ذی‌ربط، از جمله دولت سودان، به تعهداتشان، به مراتب بیشتر است.»

بر اساس این گزارش، افزایش خشونت‌ها و رنج‌های کنونی در سراسر سودان، امری قابل پیش‌بینی بود و ناشی از شکست رهبری سودان در اذعان به این است که عدالت و روند اجرای آن، دو محور اساسی برای پی‌ریزی صلح به حساب می‌آیند.

دادستان کل ضمن تاکید بر این که دفترش «در حال حاضر به دلیل وضعیت امنیتی نمی‌تواند وارد سودان شود»، خاطرنشان ساخت که این دفتر در صدد تقویت حضور میدانی خود در کشور، «در هر زمان ممکن» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید