خواهر رهبر کره شمالی به «اقدام بازدارنده هسته‌ای ویرانگر» تهدید کرد

به گفته تحلیلگران، مسیر حرکت موشک پرتاب شده کره شمالی نشان می‌دهد که این موشک می‌تواند به خاک ایالات متحده برسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های دولتی کره شمالی گزارش دادند که خواهر کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، جمعه، 23 تیر، در واکنش به آن‌چه «سیاست خصمانه» واشینگتن علیه پیونگ یانگ خوانده به اتخاذ «اقدام بازدارنده هسته‌ای ویرانگر» تهدید کرده است.

کیم یو جونگ در اظهارات خود تهدید کرده که اگر ایالات متحده رویکرد «خصمانه» خود علیه پیونگ یانگ را کنار نگذارد با پاسخ بازدارنده هسته‌ای ویرانگر از سوی کره شمالی مواجه خواهد شد.

به گزارش «رویترز»، کیم یو جونگ، همچنین از آخرین پرتاب موشک بالستیک قارهپیمای، «آی‌سی‌بی‌ام» کره شمالی به عنوان اقدامی برای دفاع از خود دفاع کرد.

کره شمالی، مجهز به سلاح هسته‌ای، چهارشنبه یک موشک سوخت جامد خود را آزمایش کرد که 1001 کیلومتر (622 مایل) در حداکثر ارتفاع 6648 کیلومتر پرواز کرد و سپس به دریای شرقی که به عنوان دریای ژاپن نیز شناخته می‌شود، سقوط کرد.

به گفته تحلیلگران، مسیر حرکت این موشک نشان می‌دهد که این موشک می‌تواند به خاک ایالات متحده برسد.

بنا بر این گزارش، کیم یو جونگ در بیانیه‌ای که توسط خبرگزاری مرکزی کره منتشر شده، گفته است: «حالا که ایالات متحده تمایلی به کنار گذاشتن سیاست خصمانه‌اش نشان نمی‌دهد، کره شمالی برای توسعه قاطعانه‌ترین ابزار بازدارنده هسته‌ای تشویق خواهد شد.»

او همچنین گفت که این پرتاب تمرین «دفاع از خود» پیونگ یانگ برای دفاع از شبه جزیره کره و منطقه آسیا و اقیانوسیه در برابر فاجعه جنگ هسته‌ای است و افزود که هیچ‌کس نمی‌تواند رفتار کره شمالی را در برابر خط‌مشی «خصمانه واشنگتن» سرزنش کند.

او در ادامه به انتقاد از شورای امنیت سازمان ملل به دلیل واکنش آن به پرتاب این موشک پرداخت.

پیشتر، در بیانیه‌ای مشترک، 10 عضو از 15 عضو شورای امنیت از جمله کره جنوبی آزمایش اخیر پیونگ یانگ را محکوم کردند و خاطرنشان کردند که پرتاب 20 موشک بالستیک کره شمالی در سال 2023، «همگی نقض آشکار قطعنامه‌های متعدد شورای امنیت است.»

کیم یو جونگ این بیانیه را به شدت محکوم کرد و گفت که این بیانیه «ناعادلانه و تعصب‌آمیز» است.

او در اوایل این هفته نیز، جت‌های جاسوسی ارتش آمریکا را به نقض حریم هوایی کره شمالی متهم کرد و در پیامی هشدارآمیز به سرنگون کردن آنها تهدید کرد.

در پاسخ به پرتاب‌های موشکی کره شمالی در سال جاری، سئول و واشنگتن همکاری‌های امنیتی خود را افزایش داده‌اند و قول داده‌اند که پیونگ یانگ در صورت استفاده از سلاح‌های هسته‌ای خود علیه این دو کشور و متحدان دیگرشان، با پاسخ هسته‌ای مواجه خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید