«گروه هفت» پرتاب موشک‌ بالستیک توسط کره شمالی را به شدت محکوم کرد

بیانیه «G7» پرتاب‌ موشک‌های بالستیک کره شمالی را تهدیدی بسیار جدی علیه صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزرای خارجه هفت کشور صنعتی و قدرتمند جهان موسوم به «گروه هفت» در بیانیه مشترکی تداوم پرتاب موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای کره شمالی را تهدیدی بسیار جدی علیه صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی دانسته و به شدت محکوم کردند.

در متن این بیانیه که پنج‌شنبه 22 تیر توسط بریتانیا منتشر شد، آمده است:« ما پرتاب آشکار یک موشک قاره‌پیمای دیگر توسط کره شمالی در 12 ژوئیه را به شدت محکوم می‌کنیم».

این بیانیه می‌افزاید: «این پرتا‌ب‌ها تهدیدی بسیار جدی علیه صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی است و توافقات جهانی مربوط به منع گسترش تسلیحات را نقض می‌کند».

خبرگزاری کره جنوبی، «یونهاپ»، چهارشنبه به نقل از رسانه‌های دولتی کره شمالی گزارش داد که کره شمالی یک موشک بالستیک قاره‌پیما از نوع «هواسونگ-18» را آزمایش کرده است.

همان منبع افزود که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی بر این پرتاب نظارت داشته است.

رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی، پیش‌تر چهارشنبه، اعلام کرد که همسایه شمالی یک موشک بالستیک را بدون هدفی مشخص به سمت دریای شرقی پرتاب کرده است.

رئیس جمهوری کره جنوبی متعهد شد که پیونگ یانگ، تاوان چنین اقداماتی که آن را غیرقانونی توصیف کرد، خواهد پرداخت.
گارد مرزی ژاپن نیز به نوبه خود سقوط موشک بالستیک پرتاب شده توسط کره شمالی را تایید کرد.

دولت سئول با بیان اینکه پرتاب موشک بالستیک کره شمالی یک اقدام تحریک‌آمیز جدی و نقض قطعنامه‌های بین‌المللی است، افزود که توکیو از راه‌های دیپلماتیک با چین مراتب اعتراض شدید خود را علیه آزمایش موشکی کره شمالی ابلاغ کرده است.

این تحولات همزمان با آن رخ می‌دهد که روابط دو کره با قطع گفت‌وگوها و اعلام کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی مبنی بر این‌که کشورش طی روند بی‌بازگشت به یک کشور هسته‌ای تبدیل شده است، به پایین ترین سطح خود رسیده است.

رهبر کره شمالی از فرماندهان ارتش خود خواسته تا توسعه زرادخانه نظامی، به ویژه سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی را در دستورکار خود قرار دهند.

سئول و واشینگتن متعهد شدند که در صورت استفاده پیونگ یانگ از تسلیحات هسته‌ای، کره شمالی با واکنشی اتمی مواجه خواهد شد که به دولت فعلی آن پایان خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید