«وال‌استریت ژورنال»: روسیه چندین افسر ارشد نظامی را بازداشت کرده است

به گفته منابع آگاه بازداشت‌ها در صفوف نظامیان روسی برای پاکسازی کسانی است که گمان می‌رود دیگر نمی‌توان به آنها اعتماد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

به گفته منابع آگاه، ساعاتی پس از آنکه یوگنی پریگوژین، رهبر گروه شبه‌نظامی روسی واگنر شورش مسلحانه نافرجام خود علیه مسکو را آغاز کرد، سرویس امنیت داخلی این کشور چندین افسر بلندپایه نظامی از جمله ژنرال «سرگئی سوروویکین» ، رئیس نیروهای هوافضا را بازداشت کرد.

«وال استریت ژورنال» در گزارشی که پنج‌شنبه، 22 تیر، منتشر کرد نوشت که سوروویکین که به دلیل بمباران‌هایی که در سوریه به راه انداخت، به «ژنرال آرماگدون»(جنرال جنگ آخرالزمانی) معروف است، در مسکو بازداشت و بازجویی شده، اما هنوز به ارتکاب هیچ جرمی محکوم نشده است.

یکی از منابع وال‌استریت ژورنال گفته است که سوروویکین از برنامه‌های شورش مسلحانه واگنر باخبر بوده اما دخالتی در آن نداشته است.

به نظر می‌رسد تلاش کرملین برای از بین بردن افسرانی که وفاداری آنان مورد تردید قرار گرفته، گسترده‌تر از آن چیزی است که عموم مردم می‌دانند، آنها می‌گویند که حداقل 13 افسر ارشد برای بازجویی بازداشت شدند که برخی بعدا آزاد شدند و حدود 15 نفر از افسران نیز تعلیق یا اخراج شدند.

یکی از منابع نیز گفته است: «بازداشت‌ها برای پاکسازی صفوف کسانی است که گمان می‌رود دیگر نمی‌توان به آنها اعتماد کرد.»

آندری کارتاپولوف، رئیس کمیته دفاع پارلمان روسیه، در ویدئویی که این هفته در شبکه‌های اجتماعی روسیه منتشر شد، گفت که سوروویکین در حال استراحت است و «در حال حاضر در دسترس نیست.»

افسران بازداشت شده روس کیستند؟

به گزارش وال‌استریت ژورنال، معاون سوروویکین، سرهنگ ژنرال آندری یودین، و معاون رئیس اطلاعات نظامی، سپهبد ولادیمیر الکسیف نیز بازداشت شدند، اما بعدا آزاد شدند.

یکی از این افراد مطلع نیز گفته است که آنها از خدمت تعلیق شده‌اند، رفت و آمدشان محدود شده و تحت نظر هستند.

در میان دیگر چهره‌های بازداشت شده، سرهنگ سابق میخائیل میزینتسف است که قبلاً معاون وزیر دفاع بود و در اواخر آوریل به شرکت نظامی خصوصی واگنر پیوست.

سوروویکین، آخرین بار در ویدیویی که در 23 ژوئن منتشر شد، دیده شده در حالی که از پریگوژین و مبارزانش درخواست می‌کرد تا شورش پیشنهادی را لغو کنند، مضطرب به نظر می‌رسید و با دست راستش اسلحه‌ای را در دست گرفته بود.

بازداشت سوروویکین پیشتر توسط «فایننشال تایمز» گزارش شده بود.

از زمان شورش اواخر ماه ژوئن، کرملین تلاش کرده تا گروه واگنر که یک نیروی جنگی مهم برای روس‌ها در اوکراین است و موفق به تصرف شهر باخموت اوکراین شده و ابزار نمایش قدرت روسیه در خاورمیانه و آفریقا به شمار می‌رفت را از بین ببرد.

چهارشنبه، 21 تیر، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که صدها تانک، موشک‌انداز و توپخانه واگنر و همچنین 20 هزار تفنگ تهاجمی و سایر سلاح‌های سبک و 2500 تن مهمات را از این گروه در اختیار گرفته است.

اگر این خبر درست باشد، احتمالاً واحدهای واگنر باقی مانده در روسیه یا اوکراین، عمدتاً خلع سلاح شده و بدون تسلیحات ابقا می‌شوند.

شورش مسلحانه پریگوژین، اگرچه قبل از رسیدن او و یک ستون مسلح به مسکو متوقف شد، اما بزرگترین تهدید برای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در 23 سال قدرت او بود و نخبگان روسیه و همچنین صفوف نیروهای مسلح روسیه را متزلزل کرد.

در حالی که سربازان واگنر در خط مقدم باخموت می‌جنگیدند، پریگوژین بارها رهبران نظامی مسکو را متهم کرد که مهمات مورد نیاز آنها را ارسال نکرده‌اند، اما او پیوسته از سوروویکین که در اکتبر به عنوان فرمانده نیروهای روسی در اوکراین منصوب شد، دفاع می‌کرد.

در این نقش، سوروویکین تاکتیک جدیدی را با هدف تخریب شبکه برق اوکراین و سایر زیرساخت‌های حیاتی با حملات موشکی معرفی کرد.

در ژانویه، رئیس ستاد کل ارتش، ژنرال والری گراسیموف، یکی از رقبای اصلی پریگوژین، جایگزین او شد.

به گفته افراد آگاه، سوروویکین در بازداشتگاه نگهداری نمی‌شد، اما تحت بازجویی‌های مکرر قرار داشته، زیرا نیروهای امنیتی در حال بررسی این بودند که او در این شورش چه نقشی داشته است.

آنها گفتند وقتی پوتین تصمیم بگیرد که چگونه با پیامدهای شورش مقابله کند، سوروویکین آزاد می‌شود.

بر اساس توافقی که بین پوتین و پریگوژین به دست آمده، موقعیت کرملین به طور فزاینده‌ای بغرنج شده است، زیرا نشانه‌هایی مبنی بر اینکه پریگوژین به‌‌رغم تضمین‌های عمومی مبنی بر اینکه او همراه با جنگجویانش به بلاروس خواهد رفت، در داخل روسیه باقی مانده است.

کرملین هفته گذشته اعلام کرد که پوتین در اواخر ژوئن حدود سه ساعت با فرماندهان پریگوژین و واگنر دیدار کرد که دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین آن را نمایش وفاداری به پوتین خواند.

پسکوف در اواخر ماه گذشته در پاسخ به این سوال که آیا پوتین همچنان به سوروویکین اعتماد دارد یا خیر، تنها گفت که فرمانده عالی در حال همکاری با وزیر دفاع و رئیس ستاد کل ارتش است.

سخنگوی کرملین روز دوشنبه گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، پنج روز پس از پایان شورش این گروه در ژوئن، با یوگنی پریگوژین، بنیانگذار واگنر و فرماندهانش گفت‌وگو کرد.

در آن زمان، دختر سوروویکین به رسانه‌های محلی گفته بود که پدرش دستگیر نشده و طبق معمول کار می‌کند.

با این حال، به گفته فردی که با او در تماس است، همسرش چهارشنبه شب گفت که او از کار برنگشته است.

سوروویکین تنها یکی از افسرانی بود که با واگنر ارتباط داشت. الکسیف نیز با واگنر پیوندهای دیرینه‌ای داشت، اما در مراحل اولیه قیامش ویدیویی منتشر کرده بود و از آنها خواسته بود به عقب برگردند.

میزینتسف ژنرال روسی دیگری است که با نام «قصاب ماریوپل» لقب گرفته است. گزارشگران نظامی روسیه در اوایل سال جاری گزارش دادند که میزینتسف از سمت معاون وزیر مسئول تدارکات برکنار شده بود و ماه‌ها قبل از شورش به واگنر پیوسته و با لباس واگنر در شبکه‌های اجتماعی روسیه ظاهر می‌شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید