وزیر دفاع بریتانیا: نقش «وبسایت آمازون» را برای تامین سلاح اوکراین بازی نمی‌کنیم

زلنسکی از ارائه ضمانت‌های امنیتی به کشورش توسط اعضای ناتو استقبال کرد اما گفت که ترجیح او موافقت با پیوستن اوکراین به این پیمان نظامی بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا در اظهاراتی که برخلاف روابط رو به گسترش کشورش با اوکراین است، چهارشنبه 21 تیر از مقامات کی‌یف خواست از متحدان خود بابت کمک‌هایشان «قدردانی» کنند و گفت که بریتانیا نقش «فروشگاه اینترنتی آمازون» برای تامین تسلیحات اوکراین را بازی نمی‌کند.

همزمان، ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا هر گونه اختلاف با اوکراین پس از فشارهای ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور در اجلاس اخیر ناتو برای دریافت کمک‌های تسلیحاتی بیشتر از غرب را رد کرد.

زلنسکی نیز در اجلاس ناتو هر گونه تنش و اختلاف با بریتانیا را نفی کرد.

بنا به گزارش‌ شماری از رسانه‌های غربی، پس از این که اوکراین از عدم تعیین جدول زمانبندی‌شده پیوستن به ناتو شدیدا انتقاد کرد، سخنان وزیر دفاع بریتانیا نشان داد که اختلافاتی میان کی‌یف با کشورهای غربی وجود دارد.

بن والاس در حاشیه اجلاس ناتو در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی با کنایه از مقامات اوکراینی به رسانه‌های بریتانیا گفت: «هشدار کوچکی بدهم و آن این که چه بخواهیم، چه نخواهیم، مردم خواستار قدردانی (اوکراین بابت کمک‌های بریتانیا) هستند.»

او افزود: «در برخی مواقع شما (مقامات اوکراینی) خواستار ارسال همه مهمات زرادخانه کشورها شده‌اید. بله جنگ جاری، جنگ شرفتمندانه‌ای است. ما می‌دانیم که شما (اوکراینی‌ها) نه فقط برای دفاع از خود بلکه برای حمایت از آزادی ما در حال جنگیدن هستید.»

با این حال وزیر دفاع بریتانیا اشاره کرد به مقامات اوکراینی برای درخواست‌های مکررشان جهت ارسال سلاح در سال گذشته گفته که «ما فروشگاه اینترنتی آمازون» نیستیم.

از سویی، سوناک درباره اظهارات بن والاس به رسانه‌ها توضیح داد که زلنسکی «در چندین نوبت از ارائه کمک‌های ما قدردانی کرده است.»

نخست‌وزیر بریتانیا به خبرنگاران در ویلنیوس گفت: «زلنسکی نه فقط در سخنرانی برابر نمایندگان پارلمان بریتانیا بلکه چندین بار به طور شخصی از من قدردانی و تشکر کرد.»

رئیس جمهوری اوکراین در پاسخ به پرسش خبرنگاران در پایتخت لیتوانی پیرامون اظهارات بن والاس اظهار داشت که «ما همیشه از بریتانیا (به‌دلیل کمک‌هایش) قدردانی کردیم» و از مردم بریتانیا بابت حمایت از اوکراین و از دولت بریتانیا به دلیل همکاری و پشتیبانی از دولت اوکراین قدردانی کرد.

زلنسکی در جمع خبرنگاران از اولکسی ریزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین درباره وجود اختلاف با وزیر دفاع بریتانیا سوال کرد که ریزنیکوف چنین اختلافی را رد کرد.

رهبران کشورهای عضو ناتو طی اجلاس اخیر این پیمان در لیتوانی به ارائه کمک‌های نظامی «بلندمدت» به اوکراین با هدف تقویت بنیه دفاعی این کشور برابر تهاجم جاری روسیه و ممانعت از تکرار چنین تهاجمی در آینده متعهد شدند.

زلنسکی از ارائه ضمانت‌های امنیتی به کشورش توسط اعضای ناتو استقبال کرد اما گفت که ترجیح او موافقت با پیوستن اوکراین به این پیمان نظامی بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید