موج گرمای بی‌سابقه در جنوب اروپا

گزارشی که به تازگی منتشر شده، نشان می‌دهد موج گرمای سال قبل اروپا، به‌طور مستقیم و غیرمستقیم منجر به مرگ بیش از 61 هزار نفر در این قاره سبز شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

موج گرمای شدید موسوم به «سربروس»، پنج‌شنبه، 22 تیر، بخش‌هایی از جنوب اروپا و شمال‌غرب آفریقا را فرا گرفت و دمای هوا در روزهای آتی رکوردشکنی خواهد کرد.

به گزارش «بی.بی.سی»، انتظار می‌رود دمای هوا در بخش‌هایی از اسپانیا، فرانسه، یونان، کرواسی و ترکیه از 40 درجه سانتیگراد، فراتر رود.

در ایتالیا، دمای هوا احتمالا به 48.8 درجه سانتیگراد برسد.

هشدار قرمز برای 10 شهر از جمله رم، بولونیا و فلورانس صادر شده است.

روزنامه‌های ایتالیا گزارش دادند که روز سه‌شنبه، یک کارگر 44 ساله بر اثر گرما در شمال ایتالیا جان خود را از دست داده است.

نیکولا فراتوئیانی، سیاستمدار ایتالیایی در توییتی نوشت: «ما با موج گرمای غیرقابل تحملی روبرو هستیم. شاید اینطور باشد که در گرم‌ترین ساعات، همه اقدامات احتیاطی مفید برای جلوگیری از حوادث ناگوار مانند آنچه امروز در لودی رخ داد، انجام شود.»

به مردم توصیه شده است که حداقل دو لیتر آب در روز بنوشند و از نوشیدن قهوه و الکل که باعث کم آبی بدن می‌شوند، پرهیز کنند.

گروهی از گردشگران در خیابان‌های رم به خبرگزاری رویترز گفتند که با استفاده از آب‌پاش‌ها سعی می‌کنند خود را خنک نگه دارند.

چندین توریست در ایتالیا، قبلاً به دلیل گرمازدگی جان خود را از دست داد‌اند، از جمله یک مرد تبعه بریتانیا در خارج از کولوسئوم در رم.

انتظار می‌رود موج گرمای «سربروس» که توسط انجمن هواشناسی ایتالیا به نام «هیولای سه سر» که در دوزخ «دانته» وجود دارد، نامگذاری شده است، در چند روز آینده شرایط شدیدی را به همراه داشته باشد.

اسپانیا برای روزها در دمای 45 درجه سانتیگراد ملتهب بوده و دمای شبانه در بیشتر مناطق این کشور به زیر 25 درجه سانتیگراد نرسیده است.

بخش‌هایی از مایورکا در اسپانیا در روز چهارشنبه در ساعت 16 به 37 درجه سانتیگراد رسید.

دولت منطقه‌ای «اندلس» خدمات کمک تلفنی را برای افراد آسیب‌دیده از گرما راه‌اندازی کرده است که از اوایل ژوئن تاکنون 54 هزار تماس دریافت کرده است.

در جزیره مایورکا اسپانیا، خط تلفن فوری بهداشت از ماه مه هر روز با بیش از یک مورد گرمازدگی مواجه بوده است.

یک تصویر ماهواره‌ای ثبت شده توسط ماموریت «کوپرنیک سنتینل» اتحادیه اروپا نشان داد که دمای زمین در منطقه «اکسترمادورا» روز سه‌شنبه به 60 درجه سانتیگراد رسیده است.

بر اساس گزارش هواشناسی بی‌بی‌سی، گرما احتمالا تا آخر هفته ادامه خواهد داشت و در پراگ، پایتخت چک، دمای هوا در روز شنبه به 36 درجه سانتیگراد می‌رسد که نسبت به میانگین 24 درجه سانتیگراد در ماه جولای بیشتر است.

اما با از بین رفتن «سربروس»، پیش‌بینی‌کنندگان آب‌وهوای ایتالیا هشدار می‌دهند که موج گرمای بعدی که به نام «شارون»، نام کشتی‌رانی که روح‌ها را به عالم اموات می‌رساند، خوانده می‌شود، دمای هوا را در رم به 43 درجه سانتی‌گراد و در جزیره ساردینیا به 47 درجه سانتی‌گراد افزایش دهد.

گزارشی که به تازگی توسط دانشمندان منتشر شده، نشان می‌دهد موج گرمای سال قبل اروپا، به‌طور مستقیم و غیرمستقیم منجر به مرگ بیش از 61 هزار نفر در این قاره سبز شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید