لاوروف: استقرار جت‌های F-16 در اوکراین را تهدیدی «هسته‌ای» علیه موسکو تلقی می‌کنیم

وزیر خارجه روسیه: در شرایط کنونی امکان امضای توافق‌های جدید درباره برنامه هسته‌ای ایران و احیای «برجام» وجود ندارد و اطمینانی نیست که دولت جدید آمریکا خروج از این توافق را تکرار نکند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با روزنامه اینترنتی «لینتا.رو» هشدار داد که روسیه جت‌های جنگنده‌ «اف 16» که از سوی غرب به اوکراین تحویل داده می‌شود، را به عنوان یک تهدید «هسته‌ای» تلقی خواهد کرد.

لاوروف پنج‌شنبه 22 تیر در گفت‌وگو با این روزنامه روسی افزود: « ما همانندسازی سیستم‌های نظامی اوکراین (با غرب) را تهدیدی هسته‌ای علیه خود می‌دانیم». وی با اشاره به اینکه مسکو در این زمینه به آمریکا، بریتانیا و فرانسه هشدار داده است، تاکید کرد: «روسیه نمی‌تواند توانایی چنین جنگ‌افزارهایی در حمل سلاح‌های هسته‌ای را نادیده بگیرد».

جت‌های جنگنده مدرن آمریکایی در صدر درخواست‌‌های نظامی اوکراین از متحدان غربی آن مطالبه شده است.

لاوروف در حالی از برنامه‌های آمریکا برای تحویل جنگنده‌های F-16 به اوکراین سخن گفته و در این‌باره هشدار داده، که واشنگتن هنوز حول تحویل چنین جنگ‌افزارهایی به اوکراین عملا به هیچ کشوری چراغ سبز نشان نداده است.

هلند و دانمارک، به عنوان بخشی از یک تحالف 11 کشوری، برنامه‌ای را برای آموزش خلبانان اوکراینی در استفاده از هواپیماهای نظامی ساخت آمریکا رهبری می‌کنند.

در صورت کسب مجوز از ایالات متحده، برنامه آموزش نظامی خلبانان اوکراینی روی جنگ‌‌افزارهای ساخت آمریکا در ماه اوت آینده در دانمارک عملیاتی خواهد شد.

تردید درباره توافق هسته‌ای جدید با ایران

لاوروف در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت که در شرایط کنونی امکان امضای توافق‌های جدید درباره برنامه هسته‌ای ایران و احیای «برجام» وجود ندارد و اطمینانی نیست که دولت جدید آمریکا خروج از چنین توافقی را تکرار نکند.

درباره توافق هسته‌ای با ایران، لافروف به روزنامه‌نگاران گفت: «به نظرم توقع اینکه برجام مجدداً احیا شود، واقع‌بینانه نیست.
زیرا انتخابات در ایالات متحده سال آینده برگزار خواهد شد و دولت جدیدی تشکیل خواهد شد، کسی نمی‌داند چه نوع دولتی روی کار خواهد آمد، دمکرات یا جمهوری‌خواه و از این رو هیچ تضمینی وجود ندارد که این دولت تازه روی کار آمده ترفند قبلی خروج آمریکا از توافقی که حاصل شده را تکرار نکند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید