فارین پالیسی: «ناتو» از تعهد به مهم‌ترین دغدغه اوکراین خودداری کرد

مقامات غربی بر این باورند که تردید ناتو درباره پذیرفتن اوکراین و گرجستان باعث شد روسیه گستاخ شده و تهاجم خود به سوی جنوب را آغاز کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجله آمریکایی «فارین پالیسی» می‌گوید اگرچه «ناتو» در نشست دو روزه خود در لیتوانی تعهدات بسیاری برای حمایت از اوکراین داد، اما از متعهد شدن به مهمترین دغدغه اوکراین، یعنی عضویت در این پیمان دفاعی-امنیتی، خودداری کرد، چرا که آمریکا فکر می‌کند این کار به جنگ مستقیم ناتو با روسیه می‌انجامد.

به گفته این مجله، ریشه‌های گرفتاری فعلی اروپای شرقی به نشست ناتو در بخارست پایتخت رومانی در سال 2008 برمی‌گردد. در جریان آن نشست، ناتو به اوکراین و گرجستان وعده ایجاد راهی برای پیوستن آنها به این پیمان را داد.

اعضای ناتو حتی یک بیانیه مشترک در این باره صادر کردند، و در آن به صراحت گفتند که اوکراین و گرجستان عضو ناتو خواهند شد، اما درباره زمان و چگونگی آن نتوانستند به توافق برسند.

اکنون اوکراینی‌ها و بسیاری از مقامات غربی بر این باورند که تردید ناتو درباره پذیرفتن دو عضو جدید باعث شد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه گستاخ شده و تهاجم خود به سوی جنوب را آغاز کند.

روسیه در اواخر همان سال 2008 به گرجستان حمله کرد؛ در سال 2014 شبه‌جزیره کریمه متعلق به اوکراین را به خود منضم کرد؛ و در نهایت در سال 2022 حمله همه‌جانبه خود به اوکراین را آغاز کرد.

به گفته فارین پالیسی، در جریان نشست اخیر ناتو در لیتوانی، اوکراینی‌ها و هواداران غربی آنها مدام می‌گفتند قضیه بخارست نباید تکرار شود، و تاکید می‌کردند که اوکراین به یک «مسیر روشن» برای عضویت در ناتو نیاز دارد.

با این وجود، ناتو در نهایت از اعطای اطمینان کامل به کی‌یف خودداری کرد. نزدیک‌ترین چیزی که اوکراین در این باره دریافت کرد یک خط بیانیه با این مضمون بود: «هنگامی که متحدان توافق کردند و شرایط برآورده شد، ما در موقعیتی خواهیم بود که از اوکراین برای پیوستن به ائتلاف دعوت کنیم.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، در واکنش به این بیانیه ضعیف گفت: «وقتی که هیچ چارچوب زمانی نه برای دعوت و نه برای عضویت اوکراین تعیین نمی‌شود، تمام این حرف‌ها بی‌معنی و پوچ است. آنها حتی دعوت از اوکراین را با عبارت‌های مبهم درباره شرایط این دعوت مشروط کرده‌اند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size