حمله سایبری هکرهای چینی به نهادهای دولتی آمریکا

کشف و شناسایی حملات سایبری اخیر همزمان با سفر وزیر خارجه ایالات متحده به چین بود که اولین سفر یک مقام عالی آمریکایی طی پنج سال اخیر به پکن بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

افراد مطلع به روزنامه «وال استریت ژورنال» اطلاع دادند که وزارت خارجه آمریکا جزو چندین نهاد فدرالی بوده که اخیرا توسط هکرهای چینی مورد حمله سایبری قرار گرفته است.

طبق گزارش این روزنامه، تعداد اندکی از کارمندان وزارت خارجه آمریکا مورد حمله سایبری قرار گرفتند و به نظر می‌رسد در حمله مذکور اطلاعات مربوط به امنیت ملی آسیبی ندیده‌اند.

کارشناسان امنیت سایبری وزارت خارجه آمریکا اولین کسانی بودند که این حمله سایبری را شناسایی کردند. حمله سایبری مذکور با استفاده از نقصی در محیط محاسابات ابری سیستم عامل «مایکروسافت» انجام شده است.

شرکت مایکروسافت هم پس از حمله به بیش از 20 نهاد دولتی اعلام کرد که این نقص را برطرف کرده است.

اقدامات وزارت خارجه

وزارت خارجه آمریکا هم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «کارشناسان وزارت خارجه متوجه یک فعالیت غیرعادی شدند و سریعا اقدامات ضروری برای محافظت از امنیت سیستم‌های وزارتخانه را انجام دادند. مراقبت‌ها با هدف پاسخ به تهدیدهای احتمالی همچنان ادامه دارد.»

به گفته برخی مقامات مطلع آمریکایی، حملات اخیر سایبری از ماه می گذشته همزمان با تماس‌های دیپلماتیک میان آمریکا و چین در پی وخیم‌شدن روابط میان دو کشور به‌دلیل جنگ اوکراین، بحران بالن چین بر فراز آسمان آمریکا و همکاری امنیتی چین و کوبا، آغاز شد.

این مقامات تاکید کردند که دیپلمات‌ها و کارمندان وزارت خارجه آمریکا از اهداف مهم حملات سایبری کشورهای متخاصمی مانند چین برای آگاهی از رویکردها و برنامه‌های سیاست خارجی دولت بایدن محسوب می‌شوند.

شبکه خبری «سی‌ان‌ان» پیشتر اعلام کرد، وزارت خارجه آمریکا اولین نهادی بود که حملات سایبری اخیر را کشف و شناسایی کرد.

حملات فراینده و پیشرفته

این حملات، توانایی فزاینده هکرهای چینی برای انجام نفوذ سایبری به نهادهای فدرالی ایالات متحده را نشان می‌دهد.

کشف و شناسایی حملات سایبری اخیر در ماه ژوئن، همزمان با سفر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده به چین بود که اولین سفر یک مقام عالی آمریکایی طی پنج سال اخیر به پکن بوده است.

پیش از این در ماه می نیز ویلیام برنز، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به «سیا» به چین سفر کرده بود.

جنت یلین، وزیر خزانه‌داری آمریکا هم هفته گذشته سفری به پکن داشت و قرار است جان کری، فرستاده ویژه آمریکا در امور اقلیم هفته آینده به چین سفر کند.

به‌رغم این که چین درخواست‌ها برای ازسرگیری روابط و گفت‌وگوهای نظامی با آمریکا را رد کرده است، شی فنگ، سفیر این کشور در ایالات متحده روز چهارشنبه با ایلی راتنر، از مقامات بلندپایه وزارت دفاع آمریکا پیرامون مسائل دفاعی دیدار کرد.

انتقاد جمهوری‌خواهان

در همین رابطه، اعضای جمهوری‌خواه کنگره آمریکا، رویکرد جو بایدن، رئیس جمهوری این کشور در گسترش روابط با چین به‌رغم عملیات‌های تجسسی مکرر پکن و سیاست تحریک‌آمیز چین علیه تایوان، را مورد انتقاد قرار دادند.

چین پیوسته اتهام حمله سایبری به سازمان‌ها و نهادهای آمریکایی را رد کرده و ایالات متحده و متحدان آن را به حملات سایبری به نهادهای خود متهم می‌کند.

به گفته مقامات امنیتی کنونی و پیشین آمریکا، هکرهای چینی طی یک دهه موفق به هک اطلاعات دولتی از نهادهای آمریکایی شده‌اند.

از دید کارشناسان امنیت سایبری، حمله اخیر هکرهای چینی به نهادهای فدرال آمریکا، اقدامی غافلگیرکننده به‌شمار نمی‌رود، چرا که به گفته این کارشناسان بخش سایبری در چین شاهد رشد و توسعه بسیار سریعی است و نهادهای اطلاعاتی چینی با توجه به این رشد از توانایی بالایی برای هک نهادها و شخصیت‌های موردنظر برخوردار شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size