جو بایدن پس از نشست «ناتو» وارد فنلاند شد

او به تازگی در نشست سران ناتو در نزدیکی لیتوانی حضور داشته است، جایی که بیشتر تمرکز بر روی هموار کردن مسیر اوکراین برای عضویت بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، پنج‌شنبه، 22 تیر وارد هلسینکی پایتخت فنلاند شد.

به گزارش «ای.بی.سی نیوز»، بایدن قرار است با ساولی نینیستو، رئیس جمهوری فنلاند و رهبران دیگر کشورهای شمال اروپا از جمله سوئد، نروژ، دانمارک و ایسلند دیدار کند.

او پس از آن وارد هلسینکی شد که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، نتیجه نشست «ناتو» را «پیروزی امنیتی مهم» برای کشورش خواند، اما با این وجود ابراز ناامیدی کرد که کی‌یف دعوت آشکاری برای پیوستن به این ائتلاف دریافت نکرده است.

بنا بر این گزارش، بایدن درباره هشدار قبلی خود به مسکو در گفت‌وگو با رئیس جمهوری فنلاند، گفت که چگونه به پوتین هشدار داده است که «اگر مسکو برای تضعیف پیمان دفاعی تلاش کند، ناتو را به آستان خود خواهد آورد.»

بایدن همچنین افزود: «شاید به یاد داشته باشید که من به شما گفتم، من به دوست‌مان در شرق (پوتین) گفتم که اگر او خواهان فنلاندی شدن ناتو (بی‌طرفی ناتو) است، ناتویی شدن فنلاند را به دست خواهد آورد.»

بایدن به تماس تلفنی نینیستو درباره پیوستن به پیمان ناتو پس از حمله روسیه به اوکراین و پایان دادن به وعده چندین دهه بی‌طرفی هلسینکی پس از جنگ سرد، اشاره کرد که به تصویب سریع عضویت فنلاند در «ناتو» منجر شد و تاکید کرد که این «سریع‌ترین تصویبی است که در تاریخ مدرن رخ داده است.»

او به تازگی در نشست سران ناتو در نزدیکی لیتوانی حضور داشت، مکانی که بیشتر تمرکز بر روی هموار کردن مسیر اوکراین برای عضویت بود.

فنلاند، 830 مایل مرز مشترک با روسیه دارد و تا همین اواخر روابط نسبتاً صمیمانه‌ای با مسکو داشت، اما بلافاصله پس از تهاجم روسیه به اوکراین در سال گذشته، درخواست ورود به ناتو را داد.

بایدن در پایان اجلاس سران ناتو در ویلنیوس پایتخت لیتوانی، گفت: «دفاع از آزادی کار یک روز یا یک سال نیست. این فراخوان زندگی ما در همه زمان‌ها است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید