تقویت همکاری ژاپن با «ناتو» و افزایش پشتیبانی از اوکراین

دو طرف توافق کردند تا همکاری‌های خود در زمینه امنیت دریایی و فضایی، مدیریت فضای سایبری، و مقابله با اطلاعات نادرست را افزایش دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن روز چهارشنبه برای گسترش همکاری‌ها با «ناتو» تحت یک برنامه جدید به توافق رسید، و در برابر رهبران ائتلاف نظامی-امنیتی غربی متعهد شد که توکیو حمایت خود از اوکراین را افزایش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری «کیودو»، در جریان یک سخنرانی در نشست ناتو در لیتوانی که به همکاری این پیمان با شرکای خود در آسیا و اقیانوسیه اختصاص داشت، کیشیدا گفت: «ما باید همکاری جامعه بین‌المللی برای برقراری صلح سریع و عادلانه و پایدار در اوکراین را تقویت کنیم.»

نخست وزیر ژاپن به عنوان بخشی از تعهدی که در نشست سران ناتو در ویلنیوس داد، اعلام کرد توکیو تجهیزات غیرکشنده مانند سیستم‌های رهگیری هواپیماهای بدون سرنشین در اختیار اوکراین قرار خواهد داد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در جریان نشست سالانه ناتو گفت: «جنگ اوکراین پیامدهای جهانی دارد. تهدیدهای تروریستی و سایبری مرز نمی‌شناسند، و رژیم‌های خودکامه در حال نزدیک شدن به یکدیگر هستند.»

کیشیدا و استولتنبرگ در جلسه‌ای خصوصی در پایتخت لیتوانی با یکدیگر دیدار و مذاکره کردند، و طی این جلسه سندی را امضا کردند که زمینه‌های اصلی همکاری میان ژاپن و ناتو در سال‌های پیش رو را تعیین می‌کرد.

بر اساس این سند، دو طرف توافق کردند تا همکاری‌های خود در 16 زمینه، شامل امنیت دریایی و فضایی، مدیریت فضای سایبری، و مقابله با کارزارهای پراکندن اطلاعات نادرست را افزایش دهند.

استولتنبرگ طی این دیدار دوجانبه به کیشیدا گفت که از نظر او ژاپن «نزدیک‌ترین شریک» ناتو است، و خاطرنشان کرد که ائتلاف غربی نگران «نظامی‌گری سنگین چین» و برنامه‌های توسعه هسته‌ای و موشکی کره شمالی است.

در مقابل، کیشیدا گفت ژاپن خواهان تعمیق همکاری با ناتو است، چرا که هر دو طرف دارای ارزش‌های اساسی و منافع استراتژیک هستند. او با اشاره به روسیه و چین افزود توکیو و ناتو تلاش‌های یکجانبه برای تغییر وضعیت موجود از طریق زور یا اجبار، صرف نظر از اینکه در کجای جهان باشد، را تحمل نخواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید