بریتانیا 4 شرکت مرتبط با طرفین نظامی متخاصم در سودان را تحریم کرد

نهادهای بین‌المللی درباره احتمال قریب‌الوقوع فروپاشی سیستم بهداشتی در خارطوم و دارفور هشدار دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت بریتانیا با تداوم بحران در سودان، در تازه‌ترین اقدام خود از اعمال تحریم‌های جدیدی علیه شماری از شرکت‌های مرتبط با فرماندهان ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع خبر داد.

دولت بریتانیا، چهارشنبه 21 تیر در بیانیه‌ای اعلام کرد که تحریم‌های جدید، شرکت‌هایی را هدف قرار می‌دهد که «با تأمین مالی و تسلیح طرف‌های در حال نبرد، به درگیری ویرانگر در سودان، دامن می‌زنند.»

این بیانیه همچنین اضافه کرد که تحریم‌های اعمال‌شده بر شرکت‌های تحت کنترل ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع، «جلوی تعامل شهروندان، شرکت‌ها و بانک‌های بریتانیا با آنها را گرفته و طرف‌های (سودانی) را برای پیوستن به روند صلح، زیر فشار می‌گذارد.»

به موجب این بیانیه، این تحریم‌ها، مسدود شدن دارایی‌های 4 شرکت مزبور در بریتانیا را به دنبال خواهد داشت.

همگامی آمریکا با تحریم

در همین زمینه، یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که واشینگتن آماده است تا اقدامات بیشتری را در چارچوب اعمال تحریم علیه هر دو طرف درگیری در سودان، انجام دهد.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق‌الأوسط»، این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت که ایالات متحده به همراه متحدان منطقه‌ای خود برای توقف خشونت، بهبود وضعیت فاجعه‌بار انسانی و جلوگیری از نقض حقوق بشر در این منطقه می‌کوشد.

این مقام مسئول افزود که واشینگتن همچنان با اتحادیه آفریقا، سازمان ملل، سازمان «ایگاد» و شرکای داخلی و بین‌المللی در راستای ترغیب دو طرف منازعه به دستیابی به توافق آتش‌بس، محافظت از غیرنظامیان و تسهیل ورود کمک‌های انسان‌دوستانه، همکاری دارد.

او خاطرنشان کرد که که در چارچوب حمایت از این تلاش‌ها، واشینگتن اقداماتی را برای اعمال تحریم‌ها علیه هر دو طرف درگیری از جمله قرار دادن 4 شرکت وابسته به نیروهای مسلح سودان و نیروهای پشتیبانی سریع در فهرست تحریم‌ها انجام داده است.

تازه‌ترین تحولات میدانی

این در حالی است که آخرین کلیپ‌های ویدیویی نشان داد، مواضعی در جنوب شرقی خارطوم چهارشنبه هدف حملات پهپادی قرار گرفته است.

از سویی به گزارش «نیویورک تایمز»، درگیری در سودان پس از تشدید درگیری‌ها در شهر ام‌درمان در نبرد برای کنترل خطوط تدارکاتی، عملا وارد مرحله جدیدی شده و این شهر را به صحنه سنگین‌ترین درگیری‌ها میان طرفین تبدیل کرده است.

شایان ذکر است که شهرهای خارطوم، سه‌شنبه شاهد درگیری‌های خشونت‌باری بود که در اطراف پل شمبات و حلفایا رخ داد.

وخامت سیستم بهداشتی

در این گیرودار، غلام محمد عوان، مدیر عملیات صلیب سرخ جهانی و جمعیت هلال احمر سودان، با هشدار در این خصوص که سیستم مراقبت‌های بهداشتی در خارطوم و منطقه دارفور، «هر لحظه در آستانه فروپاشی است»، گفت: «کارکنان و عوامل داوطلب هلال احمر سودان با شرایط سختی روبرو هستند که به مرگ شش نفر از آنها انجامیده است.»

همزمان اتحادیه پزشکان سودان نیز به خبرگزاری «العالم‌العربی» اطلاع داد که 80 درصد بیمارستان‌ها در مناطق نزدیک به کانون‌های درگیری، کاملاً تعلیق شده‌ و از کار افتاده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید