یونان و ترکیه به احیای مناسبات فی‌مابین و پشت سر‌گذاشتن اختلافات متعهد شدند

ترکیه در اجلاس «ناتو» در لیتوانی ضمن دست‌کشیدن از مخالفت خود با عضویت سوئد در پیمان آتلانتیک شمالی، آمادگی بالای خود را برای کاهش تنش با کشورهای غربی از جمله یونان ابراز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

کریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان، اعلام کرد که کشورش آماده است تا روابط با ترکیه، همسایه خود را در تلاش برای پشت سرگذاشتن مناقشات چند دهه‌ای فی‌مابین این دو عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، احیا کند.

میتسوتاکیس چهارشنبه 21 تیر در حاشیه نشست سران «ناتو» در ویلنیوس لیتوانی دیداری یک ساعته با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه داشت و به خبرنگاران گفت که آن‌ها بر سر ادامه تماس‌های در سطوح بالا، توافق کردند.

نخست‌وزیر یونان افزود: «مشکلات ما به شکلی سحرآمیز حل نخواهد شد، اما نشست امروز، بر هدف من و پرزیدنت اردوغان برای از سرگیری مناسبات یونان و ترکیه، تاکید دارد.»
میتسوتاکیس گفت که وزرایی از هر دو طرف، پس از تابستان در شهر تسالونیکی، شمال یونان، دیدار خواهند کرد.

عضویت سوئد

این مذاکرات چهارشنبه، یک روز پس از آن برگزار شد که ترکیه با دست کشیدن از مخالفت با عضویت سوئد در «ناتو»، آمادگی بالای خود را برای کاهش تنش با کشورهای غربی از جمله یونان ابراز کرد.

دو کشور به دنبال مدرنیزه کردن نیروهای هوایی خود با کمک ایالات متحده هستند به طوری که ترکیه خواهان دریافت جنگنده‌های مدرن و پیشرفته «اف-16» است، در حالی که آتن می‌کوشد تا به برنامه «اف-35» بپیوندد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید