وزارت دادگستری آمریکا: ترامپ در پرونده کارول مصونیت قضایی ندارد

عقب‌گرد وزارت دادگستری ترامپ را از زیر چتر حمایت قضایی خارج می‌کند و او را در برابر پرداخت خسارات احتمالی آسیب‌پذیر می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دادگستری ایالات متحده روز سه‌شنبه اعلام کرد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، هنگام افترا زدن به ای. جین کارول، ستون‌نویس مجله «اِل» نیویورک، در «ظرفیت ریاست‌جمهوری» اقدام نکرده است، و بنابراین مصونیت قضایی ندارد.

به گزارش خبرگزاری «هیل»، این وزارتخانه پیشتر تایید کرده بود که ترامپ در هنگام بیان اظهارات افتراآمیز درباره کارول و تکذیب تعرض جنسی خود به وی در اواسط دهه 1990، در محدوده تصدی خود در مقام رئیس‌جمهوری عمل کرده است.

با این حال، عقب‌گرد وزارت دادگستری آمریکا و تغییر موضع کامل آن در روز سه‌شنبه، رئیس‌جمهوری پیشین را از زیر چتر حمایت قضایی خارج می‌کند و او را در برابر پرداخت خسارات احتمالی آسیب‌پذیر می‌کند.

پرونده‌ تعرض جنسی که کارول اخیرا در آن علیه ترامپ پیروز شد، پرونده دوم دادخواست وی بود. اولین پرونده کارول، که شامل ادعاهای افترای ترامپ علیه وی است، هنوز به دادگاه نرفته است.

این پرونده از ژوئن سال 2019 باز بوده است، و مربوط به انکار اولیه ترامپ است هنگامی که کارول برای اولین بار قضیه تعرض جنسی به خود را عمومی کرد.

این پرونده تاکنون به دلیل مصونیت قضایی ترامپ به دادگاه نرفته است، اما پس از جانب‌داری هیئت منصفه از کارول و تغییر موضع وزارت دادگستری، اکنون این پرونده نیز می‌تواند به دادگاه برود.

رابی کاپلان، وکیل کارول، در بیانیه ای از موضع اخیر وزارت دادگستری آمریکا تمجید کرد و گفت تیم حقوقی کارول از این وزارتخانه بابت تغییر موضع خود، که مسیر محاکمه ترامپ را باز کرد، سپاسگزار است.

به گفته وی: «ما همیشه بر این باور بوده‌ایم که دونالد ترامپ اظهارات افتراآمیز خود درباره موکل ما در ژوئن سال 2019 را نه در جایگاه ریاست‌جمهوری آمریکا، بلکه از روی زشت‌خویی شخصی، بدنیتی، و کینه عنوان کرده است. اکنون که یکی از آخرین موانع از سر راه برداشته شده است، مشتاقانه منتظر محاکمه ترامپ در پرونده اصلی ای. جین کارول در ژانویه 2024 هستیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید