مخالفت ترامپ با ارسال مهمات خوشه‌ای به اوکراین

به گفته ترامپ، اگر ارسال تسلیحات خوشه‌ای به اوکراین به‌دلیل فقدان دیگر تسلیحات متعارف در زرادخانه آمریکا است چنین وضعیتی باید به توقف فوری جنگ منجر شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا با ارسال تسلیحات خوشه‌ای به اوکراین مخالفت کرد.

دفتر رسانه‌ای رئیس جمهوری پیشین آمریکا، شامگاه سه‌شنبه 20 تیر در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «جو بایدن نباید با ارسال مهمات خوشه‌ای به اوکراین ما را به جنگ جهانی سوم نزدیک کند.»

ترامپ در این اطلاعیه اشاره کرد: «او (رئیس جمهوری آمریکا) باید بجای ارسال تسلیحات خوشه‌ای به اوکراین، درصدد توقف جنگ و ویرانی باشد که پیامد ناکارآمدی و سوءمدیریت دولت کنونی است.»

به گفته ترامپ، اگر ارسال تسلیحات خوشه‌ای به اوکراین به‌دلیل فقدان دیگر تسلیحات متعارف در زرادخانه آمریکا است، «چنین وضعیتی باید به توقف فوری جنگ منجر شود.»

رئیس جمهوری پیشین آمریکا افزود: «شرایط کنونی به معنای آن است که نباید آخرین تسلیحات زرادخانه خود را به اوکراین تحویل بدهیم، پس از آن که جو بایدن فاسد اکثر مهمات ما را برای آنها ارسال کرد. این شرایط بسیار خطرناک است.»


مخالفت اعضای ناتو

پیشتر جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا تصریح کرد که بسیاری از کشورهای عضو ناتو مخالف ارسال تسلیحات خوشه‌ای از سوی آمریکا به اوکراین هستند.

سالیوان ادامه داد که به‌رغم این مخالفت‌ها، تصمیم آمریکا باعث دو دستگی در میان اعضای ناتو نشده است.

او تاکید کرد که ارسال مهمات خوشه‌ای به اوکراین تصمیمی موقت است تا آمریکا بتواند به اندازه کافی به تولید مهمات و تسلیحات متعارف و جبران کمبودهای خود در این رابطه اقدام کند.

سالیوان خاطرنشان کرد: «از مدتی پیش به تولید مهمات متعارف اقدام کردیم و به محض تولید کافی این مهمات برای تامین نیازهای اوکراین، ارسال تسلیحات خوشه‌ای به کی‌یف متوقف خواهد شد.»

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا جمعه گذشته اعلام کرد که ایالات متحده به‌زودی مهمات خوشه‌ای به اوکراین ارسال می‌کند.

کی‌یف متعهد شده است که از این تسلیحات در خاک خود استفاده کرده و آنها را علیه غیرنظامیان بکار نخواهد گرفت.

بیشتر کشورها طبق توافقنامه 2008 اسلو بکارگیری تسلیحات خوشه‌ای را ممنوع اعلام کردند. با این حال شماری از کشورها از جمله روسیه، چین، آمریکا و اوکراین این توافقنامه را امضا نکرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید