سازمان ملل قطعنامه‌ای در رابطه با اهانت به قرآن تصویب کرد

یک پناهجوی عراقی در سوئد، ماه گذشته و همزمان با برگزاری مراسم عید قربان، مقابل مسجدی در استکهلم اقدام به سوزاندن قرآن کرد که خشم جهان اسلام را برانگیخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، قطعنامه مورد مناقشه درباره نفرت مذهبی، در پی آتش‌زدن قرآن در سوئد را تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، چهارشنبه 21 تیر، تصویب این طرح، نگرانی کشورهای غربی را برانگیخته که می‌گویند این قطعنامه اقدامات دیرینه در حمایت از حقوق و آزادی‌های بیان را به چالش می‌کشد.

این قطعنامه که توسط پاکستان به نمایندگی از 57 کشور سازمان همکاری اسلامی ارائه شده است، از دبیرکل سازمان ملل خواسته گزارشی در مورد نفرت مذهبی منتشر کند و از دولت‌ها می‌خواهد قوانین خود را بازبینی کنند و شکاف‌هایی را که ممکن است مانع از پیشگیری و تعقیب و ترویج نفرت دینی شود، بررسی کنند.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا به‌شدت با تصویب این قطعنامه مخالفت کردند و می‌گویند که با دیدگاه آنها در مورد حقوق بشر و آزادی بیان در تضاد است.

یک پناهجوی عراقی در سوئد، ماه گذشته و همزمان با برگزاری مراسم عید قربان، مقابل مسجدی در استکهلم اقدام به سوزاندن قرآن کرد که خشم جهان اسلام را برانگیخت.

نتیجه این رای‌گیری در شورای حقوق بشر نشان‌دهنده یک شکست بزرگ برای کشورهای غربی در زمانی است که کشورهای سازمان همکاری اسلامی نفوذ بی‌سابقه‌ای در این شورا دارند.

28 کشور به این طرح رای موافق، 12 کشور رای مخالف و هفت کشور رای ممتنع دادند.

میشل تیلور، نماینده دائم ایالات متحده در شورای حقوق بشر سازمان ملل، از نتیجه رای‌گیری ابراز تاسف کرد و گفت که «نگرانی‌های ایالات متحده درباره این ابتکار جدی گرفته نشده است.»

او گفت: «من معتقدم با کمی زمان بیشتر و بحث بازتر، می‌توانستیم راهی به جلو برای این قطعنامه پیدا کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم