روسیه: در صورت استفاده اوکراین از بمب خوشه‌ای مقابله به مثل می‌کنیم

متحدین نزدیک آمریکا از جمله بریتانیا، کانادا و آلمان مخالفت خود را با صدور بمب خوشه‌ای به اوکراین ابراز کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه می‌گوید اگر ایالات متحده برای اوکراین بمب خوشه‌ای بفرستد تا علیه نیروهای روسی استفاده کند، مسکو مجبور خواهد شد از «تسلیحات مشابه» استفاده کند.

به گزارش «رویترز»، شویگو روز سه شنبه گفت: «در صورتی که ایالات متحده بمب خوشه‌ای به اوکراین بدهد، نیروهای مسلح روسیه مجبور خواهند شد برای واکنش، از سلاح‌های مشابه علیه نیروهای مسلح اوکراین استفاده کنند.»

شویگو همچنین مدعی شد که روسیه بمب خوشه‌ای در اختیار دارد، اما تاکنون از استفاده از آن در جنگ با اوکراین خودداری کرده است. این در حالی است که «دیده‌بان حقوق بشر» می‌گوید هم مسکو و هم کی‌یف در جنگ 17 ماهه از بمب خوشه‌ای استفاده کرده‌اند.

ایالات متحده هفته پیش اعلام کرد قصد دارد بمب خوشه‌ای در اختیار اوکراین بگذارد. این گونه‌ای بمب بزرگ است که از صدها بمب کوچک‌تر تشکیل شده است، و پس از پرتاب از هواپیما پخش می‌شود و اهداف بسیاری را منفجر می‌کند.

بیش از 100 کشور، شامل بریتانیا و ژاپن، استفاده از بمب خوشه‌ای را به دلیل قدرت تخریب بالای آن ممنوع کرده‌اند. با این حال، آمریکا، روسیه و اوکراین هیچ‌کدام عضو کنوانسیون بمب‌های خوشه‌ای نیستند و به قوانین آن تمکین نمی‌کنند. متحدین نزدیک آمریکا از جمله بریتانیا، کانادا و آلمان مخالفت خود را با صدور بمب خوشه‌ای به اوکراین ابراز کرده‌اند.

مقامات آمریكایی می‌گویند پس از آنکه اوکراین در جریان ضدحمله گسترده خود علیه روسیه اعلام کرد مهمات متعارف کم آورده است، آنها تصمیم گرفتند برای کی‌یف بمب خوشه‌ای بفرستند.

آمریکا پیشتر روسیه را به استفاده از بمب خوشه‌ای علیه اوکراین متهم کرده و گفته بود که بمب‌های روسی فقط 40 درصد کارکرد داشته‌اند، که به این معنی است که اکثر آنها منفجرنشده روی زمین مانده‌اند. واشینگتن می‌گوید نرخ عدم کارکرد بمب‌های خوشه‌ای که قرار است به اوکراین بفرستد، کمتر از 2.35 درصد است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size