اوکراین: «واگنر» در جریان شورش در آستانه تصرف سلاح اتمی بود

هدف بخشی از نیروهای واگنر پایگاه «وورونیگ-45» بود که به نظر می‌آید محل نگهداری تسلیحات اتمی کوچک از دوره اتحاد جماهیر شوروی سابق است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

کیریلو بودانوف، رئیس سازمان اطلاعات نظامی اوکراین تصریح کرد، شماری از نیروهای گروه نظامی واگنر طی شورش اخیرشان تا نزدیکی یک پایگاه ارتش روسیه محل نگهداری تسلیحات هسته‌ای کوچک نزدیک شده بودند.

به گفته این مقام اطلاعاتی اوکراین، اکثر نیروهای واگنر در 24 ژوئن به رهبری یوگنی پریگوژین، فرمانده این گروه به سوی مسکو، پایتخت روسیه با هدف بازداشت شماری از افسران ارشد ارتش حرکت کردند.

همزمان، بخش کوچکی از نیروهای واگنر به سوی پایگاهی اتمی در شرق روسیه جهت استیلا بر تسلیحات اتمی کوچک برای چانه‌زنی‌های بعدی با مقامات مسکو روانه شدند.

بودانوف اظهار داشت، هدف این نیروها پایگاه «وورونیگ-45» بود که به نظر می‌آید محل نگهداری تسلیحات اتمی کوچک از دوره اتحاد جماهیر شوروی سابق است.

به گفته بودانوف، این تسلیحات به قدری کوچک هستند که می‌توان آنها را در یک کوله‌پشتی جاسازی و حمل کرد.

این مقام اوکراینی افزود که نیروهای واگنر به دنبال خرید تسلیحات هستند تا «مخاطرات» تقابل با خود از سوی مسکو را افزایش دهند.

بودانوف گفت که نیروهای واگنر به‌دلیل حراست شدید و بسته‌بودن مخازن پایگاه مذکور نتوانستند به تسلیحات اتمی دست یابند. آنها همچنین در برآوردی نادرست از محل نگهداری تسلیحات اتمی، وارد بخش فنی این پایگاه نشدند.

با این حال او توضیح نداد که چرا نیروهای واگنر کل پایگاه را تصرف نکرده و همه آنجا را برای دستیابی به سلاح اتمی بازرسی نکردند.

در همین رابطه، یک مقام نزدیک به کرملین بخشی از سخنان بودانوف را به طور ضمنی تایید کرد و گفت: «نیروهای واگنر توانستند به یک منطقه بسیار حساس دسترسی پیدا کنند و همین امر نگرانی شدید آمریکا از نگهداری تسلیحات اتمی در آنجا را به همراه داشت.»

به گفته برخی منابع اوکراینی، تلاش نیروهای واگنر برای دستیابی به تسلیحات اتمی از مهمترین دلایل کنار آمدن ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با پریگوژین با میانجی‌گری الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس بوده است.


واکنش واشینگتن

از سویی، آدم هودج، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در واکنش به اظهارات بودانوف تصریح کرد: «نمی‌توانیم صحت این اظهارات را تایید کنیم. در جریان شورش واگنر اطلاعاتی مبنی بر به خطرافتادن تسلیحات یا مواد اتمی به دست ما نرسید.»

با این حال، روزنامه «واشینگتن پست» در اواخر ماه میلادی گذشته به نقل از یک مقام ناشناس آمریکایی گزارش داد که «دولت بایدن در صورت درگیری نظامی میان نیروهای واگنر و رژیم پوتین، نگران امنیت انبارهای تسلیحات اتمی روسیه است.»

مت کوردا، مدیر پروژه اطلاعات اتمی در کانون دانشمندان آمریکا در این زمینه گفت که نفوذ به نظام امنیت تسلیحات هسته‌ای روسیه از سوی طرف‌های غیردولتی تقریبا غیرممکن است.

کوردا تاکید کرد، بسیار نامحتمل است که عناصر گروه تحت رهبری پریگوژین که اکثر قریب به اتفاق آنها از زندانیان سابق به‌شمار می‌روند، دارای اطلاعات و معلومات کافی برای استفاده از تسلیحات اتمی باشند.

بمب‌های کوچک اتمی میراث دوران جنگ سرد هستند که آمریکا و روسیه بیش از 30 سال پیش بر نابودی و حذف آنها از زرادخانه تسلیحاتی خود توافق کردند.

به‌رغم این، شماری از مقامات پیشین آمریکا در بخش مربوط به منع توسعه و گسترش تسلیحات هسته‌ای نسبت به نابودی تسلیحات مذکور توسط روسیه تردید کرده بودند.

دیوید جوناس، از مشاوران پیشین شورای امنیت ملی آمریکا در حوزه تسلیحات اتمی هم ابراز داشت: «فکر نمی‌کنم روس‌ها آن تسلیحات اتمی کوچک را در اختیار داشته باشند. اما در این رابطه شرط‌بندی نمی‌کنم.»

امی وولف، متخصص تسلیحات اتمی هم بیان کرد، حتی به فرض وجود چنین تسلیحات اتمی کوچک، احتمالا به‌دلیل گذشت زمان و عدم مراقبت‌های فنی امکان استفاده از آنها وجود ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size