اردوغان: پارلمان ترکیه عضویت سوئد در ناتو را تا قبل از اکتبر آینده تصویب نخواهد کرد

امانوئل مکرون ابراز امیدواری کرد که ترکیه سریعا طرح عضویت سوئد در «ناتو» را تصویب کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس جمهوری ترکیه، چهارشنبه 21 تیر، گفت که «طرح عضویت سوئد در «ناتو» تا قبل از ماه اکتبر آینده توسط پارلمان ترکیه تصویب نخواهد شد.»

به گزارش «آسوشیتدپرس»، رجب طیب اردوغان در یک کنفرانس خبری در ویلنیوس پایتخت لیتوانی که محل برگزاری اجلاس سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، «ناتو» است، گفت: «این روند باید تا پس از بازگشت قانونگذاران از تعطیلات تابستانی منتظر بماند.»

او همچنین گفت: «مجلس برای دو ماه آینده تشکیل جلسه نمی‌دهد، اما هدف ما این است که این موضوع را در سریع‌ترین زمان ممکن نهایی کنیم.»

ترکیه روز دوشنبه مخالفت خود با پیوستن سوئد به این پیمان نظامی را پس گرفت، گامی به سوی وحدتی که رهبران غربی در مواجهه با تهاجم روسیه به اوکراین مشتاق آن بودند.

تصمیم اردوغان یک حرکت مهم به سمت عضویت سوئد بود و پس از روزها جلسات فشرده اتخاذ شد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه چهارشنبه 21 تیر ابراز امیدواری کرد که ترکیه سریعا طرح عضویت سوئد در «ناتو» را تصویب کند. او همچنین درخواست تضمین‌های امنیتی زلنسکی را مشروع دانسته و با اشاره به تضمین‌های امنیتی گروه هفت به کییف بر تداوم پشتیبانی نظامی بلندمدت از اوکراین تاکید کرد.

قرار است در آینده روند و سازوکارهایی برای ارتقای ساختارهای اوکراین و همسان‌سازی بنیه‌های این کشور پس از پایان جنگ، جهت پیوستن آن به پیمان آتلانتیک شمالی اتخاذ شود.

فنلاند در حال حاضر، سی و یکمین عضو پیمان امنیتی و نظامی ناتو شده است و سوئد در آستانه تبدیل شدن به سی و دومین عضو این پیمان است. هر دو کشور اسکاندیناوی از نظر تاریخی غیرمتعهد و بی‌طرف بودند تا اینکه تهاجم روسیه به اوکراین، نگرانی از تجاوز روسیه را افزایش داده و این دو کشور را به کنار گذاشتن موضع عدم‌تعهد و پیوستن به پیمان آتلانتیک شمالی سوق داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید