اجلاس«ناتو»؛ تدوین برنامه دفاعی مقابل روسیه و نبود چارچوب زمانی برای عضویت اوکراین

دبیرکل ناتو: مسیر عضویت اوکراین از دو مرحله به یک مرحله تغییر خواهد کرد و در صورت موافقت متحدان و برآورده شدن شرط‌های لازم، به ناتو خواهد پیوست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در غیاب چارچوب زمانی مشخصی برای عضویت کشور درگیر جنگ اوکراین در «ناتو»، سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی طرح‌هایی را برای مقابله با تهدیدهای روسیه و پشتیبانی از کییف تدوین کردند.

دبیرکل «ناتو» در اجلاس سران این پیمان در لیتوانی، ضمن اعلام تدوین طرح‌های دفاعی همه‌جانبه برای مقابله با روسیه، تاکید کرد که سران ناتو هنوز جدول زمان‌بندی برای پیوستن اوکراین به این سازمان را مشخص نکرده‌اند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل «ناتو»، سه‌شنبه 20 تیر به خبرنگاران گفت که سران این پیمان با دعوت از اوکراین برای پیوستن به این سازمان نظامی در هر زمانی که «پیش‌شرط‌های لازم»، تامین شود، موافقت کردند.

استولتنبرگ در اشاره به برداشته‌شدن گامی کلیدی برای پیوستن اوکراین به ناتو تاکید کرد که «اوکراین به عضویت ناتو درخواهد آمد».

ينس استولتنبرگ
ينس استولتنبرگ

مسیر عضویت اوکراین کوتاه شد

دبیرکل ناتو ضمن اشاره به این‌که مسیر عضویت اوکراین از دو مرحله به یک مرحله تغییر خواهد داد، اظهار داشت که اوکراین «در صورت موافقت متحدان و برآورده شدن شروط لازم» به ناتو خواهد پیوست.

استولتنبرگ همچنین یادآور شد که با توجه به تداوم جنگ جاری، نمی‌توان از کییف برای پیوستن به ائتلاف دعوت کرد.

او افزود که درهای عضویت در پیمان ناتو باز است و این اعضای پیمان و نه مسکو، هستند که درباره گسترش عضویت در این سازمان نظامی تصمیم می‌گیرند.

اوكراين
اوكراين

شورای ناتو- اوکراین

دبیرکل ناتو خاطرنشان کرد: «هم‌پیمانان، امروز بر روی یک بسته متشکل از چند مولفه برای نزدیک‌تر کردن اوکراین به ناتو توافق کردند. از جمله یک برنامه چند ساله که امکان بازسازی بخش دفاعی و امنیتی اوکراین و گذار از استانداردهای شوروی به استانداردهای ناتو را فراهم می‌سازد».

استولتنبرگ همچنین ایجاد یک شورای جدید، اوکراین-ناتو به عنوان مجمعی برای مشاوره و تصمیم‌گیری که سایر اعضای این شورا را در موقعیتی برابر با اوکراین قرار می‌دهد را از جمله گام‌های نزدیک‌تر کردن اوکراین به ناتو عنوان کرد.

دبیرکل ناتو همچنین اعلام کرد که اولین جلسه شورای ناتو- اوکراین چهارشنبه 21 تیر با حضور رئیس جمهوری اوکراین برگزار خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید