واکنش تند لاوروف: در برابر گسترش «ناتو» اقدامات پیش‌دستانه‌ای اتخاذ می‌کنیم

آمریکا ضمن ابراز تردید درباره پیوستن اوکراین به ناتو، چنین رویکردی را در شرایط کنونی عاملی در جهت تحریک روسیه و درگیر شدن غرب در جنگ ارزیابی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با وجود اختلاف‌نظر کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی درباره گشودن مسیر برای پیوستن اوکراین به این سازمان نظامی، پیش‌بینی می‌شود «ناتو» حمایت کامل خود را از کییف به هدف رساندن آن به پیروزی در جنگ، ارائه کند.

در واکنش به این تحول سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه سه‌شنبه 20 تیر تهدید کرد که مسکو در واکنش به پیوستن احتمالی سوئد و اوکراین به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی«ناتو»، اقدامات «مناسب و پیش‌دستانه‌ای» اتخاذ خواهد کرد.

لاوروف در جریان نشست خبری مشترک با همتای عمانی خود در مسکو، همزمان با نخستین روز اجلاس سران «ناتو» که در پایتخت لیتوانی برگزار شده با محوریت تعامل مثبت با درخواست عضویت اوکراین در این پیمان به «العربیه» گفت که روسیه از «منافع امنیتی مشروع خود»، محافظت خواهد کرد.

او در واکنش به تداوم حمایت‌های غرب از اوکراین افزود: «گام‌های لازم را که مطمئنا پیش‌دستانه است، برخواهیم داشت.»

وزیر خارجه روسیه همچنین مراتب تعجب کشورش از سرعت زیاد در تغییر رویکرد فنلاند و سوئد و دست‌کشیدن آنها از سیاست بی‌طرفانه چند دهه‌ای‌شان را ابراز داشت.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو
ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو

پیامی شفاف

همزمان ینس استولتنبرگ، دبیرکل «ناتو» ساعاتی پیش با اعلام این که نشست سران این پیمان در لیتوانی، تصمیمات قاطعی در راستای حمایت از اوکراین اتخاذ خواهند کرد، افزود که نشست ناتو، پیامی واضح در خصوص حمایت از عضویت کییف در این پیمان، ارسال خواهد کرد.

پیش‌بینی می‌شود «ناتو»، حمایت کامل خود را از کییف به هدف پیروزی در جنگ ارائه کند، اما کشورهای عضو این پیمان درخصوص باز کردن راه به روی اوکراین برای پیوستن به این پیمان، همچنان اختلاف نظر دارند.

پرچم ناتو
پرچم ناتو

تردید واشینگتن و برلین

در حالی که همسایگان اوکراین، برای پیوستن این کشور به ناتو در چارچوب یک جدول زمانی مشخص ترغیب می‌کنند، کشورهای تاثیرگذار در «ناتو» مانند آمریکا و آلمان اما هنوز در این‌باره دچار تردید هستند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در این راستا تاکید کرد در حالی که جنگ با روسیه در جریان است، توافقی در مورد عضویت کییف در ناتو وجود ندارد، زیرا این امر، مستقیما ناتو را به این منازعه می‌کشاند.

«ناتو» در سال 2008، با اعلام تعهد خود درباره پذیرش عضویت اوکراین در این سازمان نظامی از یک سو و از سوی دیگر عدم اقدام عملی در این راستا، این کشور را در وضعیتی بلاتکلیف رها کرده است.

آرمان و تلاش کییف برای پیوستن به پیمان آتلانتیک شمالی، بعدها بهانه‌ای به دست پوتین داد تا اوکراین را در فوریه 2022 هدف تهاجم نظامی خود قرار دهد. اما با گذشت بیش از 500 روز از آغاز این تهاجم، رئیس جمهوری روسیه، اکنون افزایش استقرار نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی در برابر کشورش را کاملا احساس می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید