مکرون: به اوکراین موشک‌های دوربرد ارسال می‌کنیم

کاخ کرملین در واکنش به این تصمیم فرانسه اظهار داشت تصمیم مذکور اقدامی نادرست است که مسکو را وادار به اتخاذ اقداماتی واکنشی در جنگ اوکراین می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در اولین روز از نشست سران کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» اعلام کرد که پاریس موشک‌های دوربرد «اسکالپ» به اوکراین تحویل می‌دهد.

مکرون، سه‌شنبه 20 تیر پس از سفر به ویلینوس، پایتخت لیتوانی محل برگزاری نشست ناتو گفت: «درصدد ارسال موشک‌هایی به اوکراین هستیم که از توانایی ضربات کاری و عمیق برخوردارند.»

او تاکید کرد که «مهم است در نشست کنونی ناتو به طور یکپارچه و متحد از اوکراین اعلام حمایت کنیم.»


واکنش مسکو

دیمتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین هم در واکنش به این تصمیم فرانسه اظهار داشت، تصمیم مذکور اقدامی «نادرست» است که مسکو را وادار به اتخاذ «اقداماتی واکنشی» در جنگ اوکراین می‌کند.

او به خبرنگاران گفت: «از نظر ما این تصمیم (فرانسه) پیامدهای وخیمی بر اوکراین خواهد داشت.»


کمک‌های نظامی جدید

از سویی، منابع دولتی آلمان، اعلام کردند که برلین به‌زودی کمک نظامی 700 میلیون یورویی در اختیار اوکراین قرار می‌دهد.

این منابع دوشنبه تصریح کردند که دولت آلمان در نشست دو روزه کنونی ناتو یک بسته بزرگ کمک‌های نظامی به اوکراین ارسال خواهد کرد.

آلمان دومین کشور ارسال‌کننده کمک‌های نظامی به اوکراین پس از آمریکا به‌شمار می‌رود.

برلین در 13 می گذشته اندکی پیش از سفر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین به آلمان از کمک 2.7 میلیارد یورویی به کی‌یف خبر داد.

پس از حمله روسیه به اوکراین، آلمان رویکرد بی‌طرفی نظامی اتخاذشده پس از جنگ دوم جهانی را کنار گذاشت و کمک‌های نظامی گسترده‌ای از جمله هلیکوپتر و سامانه‌های دفاع هوایی پیشرفته در اختیار اوکراین قرار داد.

برلین همچنین اوایل سال جاری میلادی با هدف تقویت قدرت دفاعی ارتش اوکراین، تانک‌های «لئوپارد» به این کشور ارسال کرد.

رهبران کشورهای عضو ناتو درصدد هستند طی نشست کنونی این پیمان نظامی در لیتوانی ادامه پشتیبانی خود از اوکراین در جنگ با روسیه را اعلام کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید