مخالفت فرانسه با افتتاح دفتر هماهنگی «ناتو» در ژاپن

چین به شدت مخالف گسترش ناتو به آسیا است، و ممکن است از ارتباط خود با فرانسه برای جلوگیری از افتتاح دفتر توکیوی ناتو استفاده کرده باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از مخالفت فرانسه با افتتاح دفتر هماهنگی «ناتو» در ژاپن به دلیل روابط نزدیک پاریس با پکن در جریان اجلاس سالانه این سازمان در لیتوانی، اعضای ناتو اعلام کردند تصمیم‌گیری درباره دفتر توکیوی خود را به تعویق می‌اندازند.

به گزاری «نیکی آسیا»، ناتو قصد داشت در جریان اجلاس دو روزه خود در لیتوانی که هم‌اکنون در حال برگزاری است، به توصیه ینس استولتنبرگ، دبیرکل این سازمان، به احداث دفتر هماهنگی در ژاپن رسمیت بخشد.

با این حال، فرانسه با این ایده مخالفت کرده است، و از آنجایی که برای اخذ هر تصمیمی به موافقت تمام 31 عضو نیاز است، بعید است که این طرح به زودی عملی شود. ناتو اعلام کرده برای نهایی کردن این تصمیم تا پایان امسال تلاش خواهد کرد.

به گفته نیکی آسیا، این پیمان نظامی-امنیتی غربی قصد دارد از طریق احداث یک «سایت واسطه» در ژاپن، همکاری‌های امنیتی خود با کشورهای دموکراتیک منطقه آسیا و اقیانوسیه را تعمیق بخشد. فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، و یون سوک یول، رئیس‌جمهوری کره جنوبی نیز در اجلاس ناتو شرکت می‌کنند.

با این وجود، برخی کشورهای عضو ناتو مانند فرانسه روابط تجاری خود با چین را ارجحیت می‌دهند، و نمی‌خواهند با تحریک پکن، بازار 1.4 میلیارد نفری این کشور را از دست بدهند.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، به همراه هیئتی از رهبران تجاری این کشور در ماه آوریل از چین دیدار کرد، که به بستن قراردادهای بزرگ تجاری منتهی شد. چین به شدت مخالف گسترش ناتو به آسیا است، و ممکن است از ارتباط خود با فرانسه برای جلوگیری از افتتاح دفتر توکیوی ناتو استفاده کرده باشد.

به گفته نیکی آسیا، برخی کارشناسان هم بر این باورند که از آنجایی که مکرون برای میانجیگری در جنگ روسیه و اوکراین به چین نظر مثبت دارد، ترجیح می‌دهد جلوی تحریک شدن پکن را بگیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید