متهم‌شدن مدیر یک نهاد پژوهشی در آمریکا به همکاری با ایران و چین

نماینده دادستانی منهتن گفت که لوفت 57 ساله در فوریه گذشته با درخواست آمریکا در قبرس بازداشت شد اما پس از سپردن ضمانت فرار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادستانی منطقه منهتن نیویورک در آمریکا، شامگاه دوشنبه نوزدهم تیر اعلام کرد که «گال لوفت»، مدیر یک نهاد پژوهشی در آمریکا به جاسوسی برای چین و تلاش برای تسهیل فروش نفت ایران متهم شده است.

لوفت که شهروند آمریکایی-اسرائیلی است، متهم شده که بدون داشتن اجازه وکالت به عنوان نماینده طرف‌های خارجی، از سوی دو مقام چینی به یک مقام سابق آمریکایی در سال 2016 پول پرداخت کرده است.

دادستانی منهتن نام مقام سابق آمریکایی را اعلام نکرد اما گفته شده که او از مشاوران دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا بوده است.

لوفت همچنین متهم شده که به‌رغم تحریم‌های آمریکا میان برخی مسئولان ایرانی و شرکت‌های چینی با هدف فروش نفت ایران واسطه‌گری کرده است.

او‌ با هدف پشتیبانی از سیاست‌ها و مواضع موافق چین و انتشار آنها در روزنامه‌های چینی، متهم به پرداخت پول به مشاور دولت پیشین آمریکا شده است.

این شهروند آمریکایی اسرائیلی، 18 فوریه گذشته در «توییتر» نوشت که «با درخواست دولت آمریکا و با اهدافی سیاسی» در قبرس بازداشت شد.

او در این توییت آورده که «هرگز تاجر اسلحه نبوده‌ام.»

نماینده دادستانی منهتن گفت که لوفت 57 ساله در فوریه گذشته با درخواست آمریکا در قبرس بازداشت شد اما پس از سپردن ضمانت فرار کرد ‌و خود را به مقامات ذی‌ربط معرفی نکرد.

به گفته نماینده دادستانی، او هم اکنون در بازداشت مقامات آمریکایی نیست.

لوفت از مدیران «پژوهشکده تحلیل امنیت جهانی» است. این پژوهشکده که مقرش در واشینگتن ثبت شده، بر مسائل مرتبط با انرژی و امنیت در حوزه اقتصاد به پژوهش می‌پردازد.

نمایندگان دادستانی منهتن اعلام کردند که لوفت بدون داشتن مجوز قانونی، به عنوان واسطه فروش اسلحه میان برخی شرکت‌های چینی ‌و کشورهای خارجی فعالیت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید