زلنسکی از عدم تعیین چارچوب زمانی برای پیوستن اوکراین به ناتو انتقاد کرد

جیک سالیوان: پیوستن ناگهانی اوکراین در حال جنگ به پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو را درگیر جنگ با روسیه می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نگرانی کشورهای غربی و در راس ‌آنها ایالات متحده آمریکا از پیامدهای پیوستن اوکراین به پیمان آتلانتیک شمالی و عدم تعیین چارچوب زمانی برای عضویت این کشور در حال جنگ، انتقاد مقامات کییف را برانگیخته است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، سه‌شنبه، 20 تیر گفت:«این‌که در اجلاس سران پیمان آتلانتیک شمالی، هیچ چارچوب زمانی برای دعوت و یا عضویت اوکراین در «ناتو» تعیین نشود، بی‌سابقه و «بی‌معنی» است.»

به گزارش «رویترز»، کییف تلاش می‌کند تا به سرعت اجازه ورود به پیمان نظامی غربی را داشته باشد که توسط تضمین‌های امنیتی متقابل به یکدیگر متصل شوند، اما اختلافات میان 31 عضو ناتو به این معنی است که تاریخ یا دعوت مستقیمی برای عضویت اوکراین وجود نخواهد داشت.

زلنسکی و تیم او به سران ناتو فشار می‌آورند تا پس از پایان جنگ، راه روشنی برای پیوستن اوکراین به این پیمان پیدا کنند.

به گفته زلنسکی، «عدم‌اطمینان در مورد عضویت اوکراین در «ناتو» به این معنی است که یک پنجره فرصت برای چانه‌زنی بر سر عضویت اوکراین در «ناتو» در مذاکرات با روسیه باقی می‌ماند و برای روسیه، این به معنای انگیزه برای ادامه ترور است.»

وی با تاکید بر اینکه در این اجلاس شرکت خواهد کرد، گفت: «عدم قطعیت، ضعف است و من آشکارا در این اجلاس در این‌باره بحث خواهم کرد.»

جیک سالیوان
جیک سالیوان

نگرانی از درگیر شدن ناتو با روسیه

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز سه‌شنبه گفت که ناتو مسیر اصلاحات را بدون ارائه «جدول زمانی» برای اوکراین ترسیم می‌کند تا در نهایت بتواند به این پیمان ملحق شود.

به گزارش «رویترز»، سالیوان در نشست سران ناتو در ویلنیوس، هرگونه ورود فوری اوکراین تحت حمایت غرب را با توجه به جنگ مداوم آن علیه تهاجم روسیه رد کرد و گفت که این امر «ناتو را وارد جنگ با روسیه می‌کند.»

در اشاره به این نگرانی‌ غرب نیز خبرنگار «العربیه» به نقل از منابع خاص گزارش کرد که دولت بایدن مایل نیست با ملحق کردن اوکراین به ناتو، روسیه را تحریک کند.

سالیوان در ادامه اظهارات خود تاکید کرد: «جدای از موضوع عضویت، کشورهای ناتو فراتر از پشتیبانی کنونی، در حال بحث در مورد تدابیر امنیتی موقت مشخصی برای ارائه به اوکراین در کمک به ارتش آن جهت عقب راندن روس‌ها هستند.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت این موضوع در دیدار روز چهارشنبه بین بایدن و زلنسکی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید نیز طی اظهاراتی گفت «در آینده نزدیک دست‌یابی اوکراین به عضویت در ناتو بعید به‌نظر می‌رسد، زیرا که این گام ناتو را درگیر جنگ با روسیه خواهد کرد».

کربی سه‌شنبه به شبکه خبری «سی ان ان» گفت که «در شرایط کنونی آن‌چه می‌توان به اوکراین ارائه داد پشتیبانی نظامی است تا پیروز شود».

روسیه که از فوریه 2022 تهاجم نظامی تمام عیار خود به اوکراین را تحت عنوان عملیات ویژه نظامی آغاز کرده است در تازه‌ترین واکنش‌های خود به حمایت غرب از کییف، گفت که نشست ناتو را از نزدیک دنبال می‌کند و «اقداماتی را برای حفاظت از امنیت خود اتخاذ می‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید