دبیرکل ناتو: اردوغان با ارجاع طرح عضویت سوئد در ناتو به پارلمان ترکیه موافقت کرد

آمریکا و آلمان: آرمان ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا و طرح عضویت سوئد در ناتو دو موضوع جداگانه هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو»، در آستانه نشست سران ناتو در ویلنیوس، گفت، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با ارجاع طرح عضویت سوئد در ناتو به پارلمان ترکیه برای تصویب، موافقت کرده است.

به گزارش «رویترز»، استولتنبرگ دوشنبه، 19 تیر در یک کنفرانس خبری گفت: «خوشحالم که اعلام کنم پرزیدنت اردوغان موافقت کرده است تا پروتکل الحاق سوئد به ناتو را در اسرع وقت به مجمع بزرگ ملی ترکیه ارسال و از نزدیک با مجمع برای اطمینان از تصویب آن همکاری کند.»

استولتنبرگ از تعیین تاریخی برای زمان تصویب الحاق سوئد به ناتو توسط پارلمان ترکیه، خودداری کرد.

سوئد و فنلاند سال گذشته درخواست پیوستن به ناتو را دادند و سیاست‌های بی‌طرفانه‌ای را که طی دهه‌ها جنگ سرد ادامه داشت، کنار گذاشتند، زیرا تهاجم روسیه به اوکراین ملاحظات امنیتی را تغییر داد، اما ‌به‌رغم تکمیل روند عضویت فنلاند، ترکیه و مجارستان در برابر عضویت سوئد در«ناتو» مانع‌تراشی کردند.

طبق قوانین سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو)، همه کشورهای عضو و پارلمان‌های آنها باید با درخواست پیوستن یک عضو جدید به این سازمان نظامی، موافقت کنند.

ترکیه و سوئد
ترکیه و سوئد

برآوردن خواسته‌های ترکیه

استکهلم پیش از نشست ناتو در ویلنیوس، همراه با ایالات متحده و متحدانش، سخت در تلاش بود تا ترکیه از مخالفت خود دست بکشد.

اردوغان می‌گوید که سوئد اعضای گروه‌های شبه‌نظامی، عمدتاً حامیان حزب کارگران کردستان(پ‌ک‌ک) را در خاک جای داده است و آنها را به سازماندهی تظاهرات و تامین مالی گروه‌های «تروریستی» متهم می‌کند، در حالی که اعتراضات ضدترکیه در استکهلم نیز خشم او را برانگیخته است.

در همین حال، سوئد گفته است که تمام خواسته‌های مورد توافق در مذاکرات با ترکیه در سال گذشته، از جمله ارائه یک لایحه جدید که عضویت در یک سازمان تروریستی را غیرقانونی می‌کند، برآورده کرده است و تاکید کرد که آزادی بیان در قانون اساسی این کشور محافظت شده است.

نخست‌وزیر سوئد با اعلام تحقق یک گام بزرگ رو به جلو برای پیوستن کشور به «ناتو»، گفت در ازای عضویت‌مان در پیمان آتلانتیک شمالی به همه تعهدات خود در قبال ترکیه پایبند خواهیم ماند.

رئیس دفتر ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان نیز پنج‌شنبه گذشته اعلام کرده بود که بوداپست مانع از به تصویب رسیدن طرح عضویت سوئد در ناتو، نخواهد شد.

اردوغان
اردوغان

شرط جدید اردوغان

اما اردوغان صبح روز دوشنبه شرط جدیدی را برای تایید عضویت سوئد در «ناتو» مطرح کرد؛ حمایت سوئد از پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا در قبال پذیرش عضویت سوئد در «ناتو» از سوی ترکیه.

واکنش‌ آمریکا و آلمان

این پیشنهاد سران «ناتو» را در بهت و حیرت فرو برد و واکنش فوری و صریح آمریکا و آلمان را به دنبال داشت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این شرط جدید آنکارا گفت که «ایالات متحده چندین سال است که از آمان‌ ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا حمایت کرده است و ما به این کار ادامه می‌دهیم، با این حال معتقد نیستیم که این امر مانعی برای پیوستن سوئد به«ناتو» باشد و این دو جدا از یکدیگر هستند.»

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، مت میلر با تاکید بر اینکه «ایالات متحده هیچ نقشی در تصمیمات اتحادیه اروپا در مورد عضویت[کشورها] ندارد، گفت: در نهایت این موضوعی بین اتحادیه اروپا و ترکیه است»، اما او تاکید کرد که «گسترش«ناتو» به سوئد برای واشنگتن مهم است.»

صدراعظم آلمان نیز در واکنشی فوری به اظهارات اردوغان، گفت که «هیچ رابطه‌ای بین این دو موضوع وجود ندارد.»

اولاف شولز در یک کنفرانس مطبوعاتی در برلین گفت: «این دو موضوع نباید به عنوان دو موضوع مرتبط در نظر گرفته شوند» و تاکید کرد که «هیچ چیز مانع از پیوستن سوئد به ناتو نمی‌شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید