بالا گرفتن بحث‌ در جزایر اورکنی اسکاتلند برای پیوستن به نروژ

اعضای شورای اورکنی از این طرح حمایت کرده‌اند، و مقامات اینک وظیفه دارند همه گزینه‌ها را بررسی کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای رهبری مجمع‌الجزایر اورکنی، که متعلق به اسکاتلند است و بنابراین بخشی از بریتانیا است، پس از «برگزیت» خواهان خروج از اتحادیه بریتانیا و پیوستن به نروژ شده است.

به گزارش «یورونیوز»، جیمز استاکن، رئیس شورای اورکنی، که از میزان بودجه‌ عمرانی که جزایر دریافت می‌کنند ناراضی است، پیشنهاد بررسی «مدل‌های جایگزین حکومت‌داری» را برای پیوستن به نروژ ارائه کرده است.

مجمع‌الجزایر اورکنی تا سال 1472 جزو مستملکات پادشاه نروژ بود. هنگامی که دختر پادشاه نروژ با پادشاه اسکاتلند ازدواج کرد، نروژ جزیره شتلند که بخشی از اورکنی است را به عنوان جهیزیه عروس به اسکاتلند داد.

به گفته استاکن: «ما خیلی بیشتر از آنکه بخشی از بریتانیا باشیم، بخشی از پادشاهی شمالی [نروژ] بوده‌ایم. مردم در خیابان‌های اورکنی به سمت من می‌آیند و می‌گویند: پس کِی جهیزیه را پس می‌دهیم؟ کی به نروژ برمی‌گردیم؟»

به گفته یورونیوز، شورای رهبری اورکنی گزینه‌های دیگری را نیز مد نظر دارد. علاوه بر پیوستن به نروژ، اورکنی بدش نمی‌آید که مثل جزیره مَن، گرنزی و جرسی تبدیل به «وابستهٔ تاج» شود. این جزایر تحت حاکمیت پادشاه بریتانیا هستند بدون اینکه بخشی از بریتانیا باشند.

طرح استاکن جنجال زیادی در سراسر بریتانیا به پا کرده است، و رسانه‌های بریتانیایی و بین‌المللی به آن پرداخته‌اند. اعضای شورای اورکنی از این طرح حمایت کرده‌اند، و مقامات اینک وظیفه دارند همه گزینه‌ها را بررسی کنند.

لندن اما با این طرح مخالفت کرده است. سخنگوی دولت بریتانیا گفته هیچ مکانیسمی وجود ندارد که بخشی از بریتانیا را به یک وابسته تاج یا قلمرو خارج از کشور تبدیل کند. او تاکید کرده: «اساساً ما در قالب بریتانیای واحد قوی‌تر هستیم، و این چیزی است که قصد تغییرش را نداریم.»

در عین حال، نروژ فاصله خود را از بحث حفظ کرده است. وزارت امور خارجه نروژ در بیانیه‌ای اعلام کرده مساله اورکنی یک موضوع داخلی و مربوط به قانون اساسی بریتانیا است، و اسلو هیچ دیدگاهی در این باره ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید