جزئیات دیدار 3 ساعته پوتین و پریگوژین پس از شورش گروه واگنر

پایان گمانه‌زنی‌ها، آغاز ابهامات جدید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گمانه‌زنی‌ها درباره گروه «واگنر» و سرنوشت یوگنی پریگوژین، رهبر آن که کمتر از یکماه قبل خیال فتح مسکو را درسر می پروراند، با تایید خبر ملاقات با پوتین، پایان یافت؛ اما به ابهامات جدیدی دامن زد.

به گزارش «رویترز»، هفته قبل، الکساندر لوکاشنکو گفته بود که پریگوژین در بلاروس نیست و به مسکو بازگشته است، در حالی که اخبار و اطلاعات منتشره در رسانه‌ها، حکایت از آن داشت که طی یک توافق قبلی، واگنر و نیروهایش در بلاروس مستقر شده‌اند.

«رویترز»، سه‌شنبه 20 تیر، به نقل از سخنگوی کرملین گزارش داد که روز دوشنبه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با یوگنی پریگوژین، بنیانگذار گروه مزدور واگنر و فرماندهانش برای بحث در مورد شورش مسلحانه‌ای که واگنر تلاش کرد علیه مقامات ارشد ارتش انجام دهد، گفت‌وگو کرده است.

این دیدار ابتدا توسط روزنامه فرانسوی «لیبراسیون» گزارش شد که گفت پریگوژین با پوتین و رئیس گارد ملی، ویکتور زولوتوف و سرگئی ناریشکین، رئیس اطلاعات خارجی «اس‌وی‌آر» ملاقات کرده است.

«نیویورک تایمز» به نقل از دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین که در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، گزارش داد که «پوتین 35 نفر از جمله فرماندهان واحد پریگوژین و واگنر را به این نشست دعوت کرده است و این دیدار سه ساعت به طول انجامیده است.»

او افزود: «تنها چیزی که می‌توانیم بگوییم این است که رئیس جمهوری ارزیابی خود را از اقدامات واگنر در جبهه در جریان عملیات ویژه نظامی در اوکراین و همچنین ارزیابی خود را از رویدادهای 24 ژوئن (روز شورش) ارائه کرد.»

او گفت که «پوتین به توضیحات فرماندهان درباره آنچه اتفاق افتاده است گوش داده و گزینه‌های بیشتری برای استخدام و جنگ به آنها پیشنهاد کرده است.»

فرماندهان نیز نسخه خود را از آنچه در 24 ژوئن اتفاق افتاد، بیان کردند. به گفته وی آنها تأکید کردند که «حامیان و سربازان سرسخت رئیس دولت و فرمانده کل قوا و آماده ادامه جنگ برای سرزمین مادری هستند.»

«نیویورک تایمز» در ادامه نوشت: «ظاهر شدن رهبران پریگوژین و واگنر بر سر یک میز با پوتین و گفت‌وگو پس از چند روز از شورش نافرجام، با تصویر معروف رئیس جمهوری روسیه که او را «حاکم مستبد ظالم و متخصص در سرکوب تهدیدها» نشان می‌دهد، در تضاد است.»

گزارش «نیویورک تایمز» می‌افزاید که «این نشست نشان می‌دهد که محاسبات کرملین از حذف کامل یک گروه رزمی با تجربه زیاد با توجه به دخالت روسیه در جنگ فعلی با اوکراین جلوگیری می‌کند.»

به اعتقاد این روزنامه، «پوتین شورش مسلحانه اخیر را صرفاً مبارزه بین دو جناحی می‌داند که از کنترل پریگوژین بیرون آمده بودند، که فقط به دنبال سرنگونی رهبری نظامی روسیه بود، نه حکومت پوتین.»

شورش کوتاه به رهبری پریگوژین، که در آن جنگجویان واگنر کنترل شهر جنوبی روستوف-آن-دون و یک ساختمان ستاد نظامی را به دست گرفتند، در معامله‌ای با میانجیگری رهبر بلاروس، الکساندر لوکاشنکو، خنثی شد.

پوتین که این رویدادها را به آشفتگی‌هایی که روسیه را در آستانه انقلاب 1917 فرا گرفت، تشبیه کرد و اقدام واگنر را «خیانت» و «خنجر از پشت» نامید.

پریگوژین گفته است که هدف این شورش سرنگونی دولت نبود، بلکه هدف آن «محاکمه کردن» ارتش و فرماندهان دفاعی به دلیل اشتباهات و اقدامات غیرحرفه‌ای آنها در اوکراین بود.

پوتین تاکنون سرگئی شویگو، وزیر دفاع و والری گراسیموف، رئیس ستاد کل ارتش را در جایگاه خود نگه داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید