اعضای «ناتو» درباره طرح‌های منطقه‌ای مقابله با تهاجم روسیه توافق کردند

وزارت دفاع لیتوانی: کشورهای حوزه بالتیک، آسمان خود را به روی فعالیت‌های نظامی «ناتو» خواهند گشود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سه دیپلمات به «رویترز» گفتند که متحدان «ناتو» روز دوشنبه، 19 تیر در مورد طرح‌های منطقه‌ای برای مقابله با هر گونه تهاجم نظامی روسیه به توافق رسیدند.

به گزارش«رویترز»، این طرح‌ها جزئیات نحوه پاسخ پیمان آتلانتیک شمالی به حمله روسیه و به‌رغم مانع‌تراشی ترکیه[در مسیر عضویت سوئد در ناتو]، یک روز قبل از نشست سران در ویلنیوس را شرح می‌دهد.

«ناتو» برای دهه‌ها نیازی به برنامه‌های دفاعی در مقیاس بزرگ نمی‌دید، زیرا در جنگ‌های کوچک‌تری در افغانستان و عراق شرکت می‌کرد و احساس می‌کرد که روسیه پس از شوروی، دیگر تهدیدی «وجودی» ندارد.

اما در حالی که خونین‌ترین جنگ اروپا از سال 1945 درست پشت مرزهای ناتو در اوکراین جریان دارد، این سازمان نظامی اکنون هشدار می‌دهد که باید همه برنامه‌ریزی‌ها را قبل از وقوع درگیری با دشمنی مانند مسکو انجام دهد.

ترکیه تاکنون از تصویب این طرح‌ها به بهانه‌های مختلف جلوگیری کرده بود.

رهبران ناتو در 11 تا 12 ژوئیه در ویلنیوس گردهم می‌آیند تا در نشستی درباره عضویت سوئد و روابط آتی این ائتلاف با اوکراین بحث کنند.

«ناتو» همچنین با تشریح طرح‌های منطقه‌ای خود، کشورها را راهنمایی می‌کند که چگونه نیروها و پشتیبانی خود را ارتقا دهند.

نیاز به تامین مالی این تغییر اساسی، یکی از دلایلی است که رهبران تصمیم می‌گیرند هدف هزینه‌های نظامی اتحاد در ویلنیوس را افزایش دهند و هدف فعلی 2 درصد از تولید ناخالص ملی را به حداقل نیاز تبدیل کنند.

مقامات«ناتو» تخمین می‌زنند که چند سال طول می‌کشد تا این طرح‌ها به طور کامل اجرا شوند، اگرچه آنها تأکید می‌کنند که در صورت لزوم، «ناتو» می‌تواند فورا وارد نبرد شود.

همزمان با موافقت متحدان ناتو با طرح‌های جدید مقابله با تهاجم روسیه که به‌رغم مخالفت جدی ترکیه صورت گرفت، وزارت دفاع لیتوانی اعلام کرد که کشورهای حوزه بالتیک، آسمان خود را به روی فعالیت‌های نظامی «ناتو» خواهند گشود.

آخرین گزارش‌ها از محل برگزاری اجلاس، حکایت از آن دارند که جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده، شامگاه دوشنبه برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، وارد ویلنیوس، پایتخت لیتوانی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید