کاخ سفید: مذاکرات غیرمستقیم با ایران برای آزادی زندانیان آمریکایی جریان دارد

هم اکنون سه شهروند ایرانی آمریکایی به نام‌های عماد شرقی، مراد طاهباز، و سیامک نمازی و یک ایرانی دارای اقامت دائم ایالات متحده به نام شهاب دلیلی در زندان‌های ایران محبوس‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در گفت‌وگوی اختصاصی با بخش فارسی «صدای آمریکا» گفت که دولت جو بایدن به منظور آزاد کردن آمریکایی‌های بازداشت‌شده در ایران، با جمهوری اسلامی «مذاکرات غیرمستقیم» دارد.

سالیوان، یکشنبه، 18 تیر به صدای آمریکا گفت: «به‌طور غیرمستقیم با ایران تماس داشته‌ایم و هیچ مذاکره مستقیمی بر سر پرونده هسته‌ای یا بازداشت‌شدگان وجود ندارد. ما از این دست گفت‌و‌گوهای غیرمستقیم در مورد بازداشت‌شدگان داشته‌ایم؛ زیرا این وظیفه ما است که تلاش کنیم شهروندان آمریکایی را به خانه بازگردانیم.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید ادامه داد: «بنابراین، ما با هر دولتی به هر نحوی که بتوانیم، صحبت می‌کنیم، مانند کاری که با دولت روسیه درباره آمریکایی‌هایی به ناحق بازداشت‌شده انجام می‌دهیم.»

هم اکنون سه شهروند ایرانی آمریکایی به نام‌های عماد شرقی، مراد طاهباز، و سیامک نمازی و یک ایرانی دارای اقامت دائم ایالات متحده به نام شهاب دلیلی در زندان‌های ایران محبوس‌اند.

پیشتر شماری از کشورهای غربی، از جمله ایالات متحده، بارها به شهروندان دو تابعیتی خود نسبت به سفر به ایران هشدار داده بودند.

از سوی دیگر، جمهوری اسلامی معمولاً این افراد را به جاسوسی یا به خطر انداختن امنیت ملی ایران متهم می‌کند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنین از اقدامات احتمالی آمریکا در خصوص نزدیک‌شدن به پایان مهلت «بندهای غروب» برجام در زمینه عدم فروش تسلیحات توسط جمهوری اسلامی با توجه به همکاری تسلیحاتی ایران و روسیه، به صدای آمریکا گفت که واشینگتن اقدامات زیادی را «برای تحمیل هزینه بر ایران بابت تحویل پهپاد [به روسیه] با هدف کشتن غیرنظامیان اوکراینی» انجام داده است.

چندی پیش، با ادامه نگرانی‌های ایالات متحده در مورد برنامه‌های تسلیحاتی ایران، شماری از قانونگذاران آمریکایی طرحی دو حزبی را برای تحریم طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های موشکی و پهپادهای ایران ارائه کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید